|   | 

Zespół jelita drażliwego: dieta - co jeść, a czego nie jeść

W obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na zespół jelita drażliwego. Takie schorzenie jest spowodowane przez wiele czynników. Jednym z nich jest jedzenie nieodpowiedniego pożywienia. Innym jest życie w ciągłym stresie. Warto dowiedzieć się, co jeść, a czego nie jeść w przypadku stwierdzonego zespołu jelita drażliwego.

Co roku coraz więcej osób narzeka na ciągłe bóle brzucha, wzdęcia, a ponadto uczucie pełności. Taki stan pojawia się nawet po przyjęciu niewielkiego posiłku. Innym problemem jest zaburzony rytm wypróżnień, biegunka, a także naprzemienne zaparcia. Takie objawy nierzadko wskazują na pojawienie się zespołu jelita drażliwego. W takim przypadku zalecana jest pilna wizyta u lekarza. Powinien on dokładnie zdiagnozować chorobę oraz ustalić proces leczenia. Przez to, że zespół jelita drażliwego to schorzenie, którego przyczyna nie jest do końca poznana, trudno jest ustalić najlepsze leczenie. Okazuje się, że u podłoża nieprzyjemnych oraz często krępujących objawów, leży głównie sfera psychiczna oraz niewłaściwa dieta. Trzeba wiedzieć o tym, że zwiększona wrażliwość jelit przeważnie objawia się wtedy, kiedy organizm jest przeciążony. Ponadto taki stan sugeruje, że chora osoba żyje w stałym stresie oraz przeżywa niepowodzenia życiowe. To wszystko może być powodem pojawienia się zespołu jelita drażliwego.

Warto zaznaczyć, że pierwszą oraz najistotniejszą regułą diety w przypadku pojawienia się zespołu jelita drażliwego jest regularne spożywanie jedzenia w spokojnej, a ponadto miłej atmosferze, co powinno być priorytetem. Najlepsza dieta powinna być złożona z pięciu małych posiłków, które powinny być spożywanie w ciągu dnia, najlepiej co trzy godziny. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystkie posiłki były spożywane bez pośpiechu. Dzięki temu można skutecznie walczyć z zespołem jelita drażliwego. Według naukowców u 70-80% chorych nadwrażliwość jelitowa nie jest zdiagnozowana bądź jest nieodpowiednio zdiagnozowana, co jest bardzo powszechnym problemem. Jest tak, ponieważ mowa tutaj o schorzeniu czynnościowym. Dodatkowo w czasie badań ciężko zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości. Oprócz tego dolegliwości towarzyszące takowej chorobie nierzadko występują w innych chorobach dotykających przewód pokarmowy. Mowa tutaj przede wszystkim o celiakii czy nietolerancji laktozy. Do tego trzeba doliczyć alergię na nikiel, która jest dość powszechna w społeczeństwie.

Żeby skutecznie walczyć z zespołem jelita drażliwego, ważne jest wykluczenie z diety produktów, które zawierają dużo błonnika. Mowa tutaj przede wszystkim o produktach razowych, surowych warzywach, a także owocach. Mowa tutaj zwłaszcza o takich, które mają dużo pestek. Oprócz tego należy zrezygnować z kasz gruboziarnistych oraz dań pikantnych. Ponadto najlepiej zrezygnować całkowicie z produktów przetworzonych. Oprócz tego, że powodują one zespół jelita drażliwego, to przyczyniają się też do innych chorób.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé