|   | 

Osoby pijące herbatę mogą mieć lepszą strukturę mózgu

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów kofeinowych na świecie. Napój ten ma wiele odmian, a poziom kofeiny w każdej z nich jest inny. Jednocześnie ma szeroki, niemalże uniwersalny urok, mimo że preparaty i receptury różnią się od siebie. Istnieje kilka rozproszonych dowodów wskazujących na korzyści płynące z picia herbaty, w tym niektóre badania mówiące o korzyściach płynących z picia herbaty dla mózgu. Nowe badanie dotyczyło wpływu regularnego spożywania herbaty na strukturę naszego mózgu, w szczególności. W badaniu stwierdzono, że regularni pijacy herbatę mogą mieć przewagę nad nie pijącymi, dzięki czemu mogą mieć lepszą strukturę mózgu. Badanie wykazało, że picie herbaty może prowadzić do większej funkcjonalnej i strukturalnej łączności w mózgu.

Badanie zatytułowane "Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation" zostało opublikowane w czasopiśmie Aging. W ramach badania poproszono grupę uczestników o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących zwyczajów związanych z piciem herbaty, w których określono, jak często spożywają oni różne rodzaje herbat. Uczestnicy byli w wieku 60 lat lub więcej i każdy z nich podał szczegóły dotyczące swojego zdrowia psychicznego, codziennego stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy - osoby pijące i nie pijące herbaty - i poddani badaniom MRI. Zostali oni również poddani serii testów.

Naukowcy zauważyli znaczącą różnicę w łączności pomiędzy osobami pijącymi herbatę i nie pijącymi herbaty. Badania koncentrowały się na sieci domyślnej (Default Mode Network - DMN), która jest dużą siecią łączącą różne części mózgu. Raport z badania powiedział: "Obserwacje w tym badaniu częściowo potwierdzają hipotezę, że picie herbaty ma pozytywny wpływ na organizację mózgu i daje większą wydajność w funkcjonalnych i strukturalnych połączeń ze względu na zwiększoną globalną wydajność sieci znaleziono w strukturze mózgu pijących herbatę, ale nie ma znaczącego zwiększenia funkcjonalnej łączności. Zgodnie z hipotezą, picie herbaty prowadzi do mniejszej lewicowej asymetrii w połączeniach strukturalnych między półkulami".

Badanie było jednak bardzo małe, ponieważ liczba uczestników wynosiła tylko 36 osób, a liczba kobiet tylko sześć. Dlatego też wyniki tego badania można przyjąć z odrobiną soli.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé