|   | 

Idziemy w góry w okularach turystycznych - sprawdzamy czy warto!

Któż z nas nie lubi sobie od czasu do czasu wyskoczyć w góry? Jest to przyjemna odskocznia od ciężkiego tygodnia w pracy, ale również i okazja do spędzenia przyjemnego czasu w gronie ukochanej osoby bądź najbliższych znajomych. Należy tutaj podkreślić, że do takiego wypadu należy się dobrze przygotować nie tylko pod kątem fizycznym, ale i też zaopatrzenia. Niekoniecznie musi być to wyjście zimą, bo jest też sporo zwolenników letniego podbijania szczytów. Sprawdziliśmy czy okulary turystyczne sprawdzą się na taką wyprawę i jeżeli tak, to dlaczego. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy was do przeczytania naszego artykułu.

Okulary turystyczne przede wszystkim chronią przed słońcem

Co prawda latem słońce jest wszechobecne i znacznie utrudnia nam funkcjonowanie gdy idziemy w góry, natomiast nie zmienia to faktu, że zimą również bywa go niemało. Śnieg w górach zalega znacznie dłużej niż w innych częściach naszego kraju, więc wspinając się coraz wyżej mamy do czynienia z mocniejszym słońcem, które promieniuje silniej i wręcz uderza po naszych oczach. Należy zabezpieczyć się więc przed takimi uderzeniami, by po prostu nie mieć problemów ze wzrokiem.

Zdarzają się osoby, które wybierają okulary tanie, które co prawda mogą wyglądać efektownie, natomiast będą przede wszystkim nieskuteczne. Owszem, nie można zapominać, że takie okulary również ochronią nas przed śnieżycami. Dodatkowo sprawdzą się podczas aktywnego wypoczynku w innej formie jak podczas wakacji czy też przejażdżek rowerowych. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest chronienie oczu już zawczasu, by potem nie chodzić po okulistach i wydawać ogromnych pieniędzy na różnego rodzaju zabiegi czy lekarstwa. Można więc powiedzieć, że inwestycja w takie okulary jest wydatkiem, który ma na celu zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie. Posiadanie ich sprawia, że będziemy chronieni od promieniowania ultrafioletowego UVA, UVB i UVC. W przypadku ich zakupu na pewno najgorszym co można zrobić, to nadmierne oszczędzanie, ponieważ tanie okulary poza efektownym wyglądem i ochroną przed owadami i piaskiem nie będą w ogóle skuteczne.

Posiadanie okularów turystycznych zapewnia efektowny wygląd

Najważniejszą zaletą wynikającą z tytułu posiadania okularów turystycznych jest ochrona przed zewnętrznymi warunkami jak promieniowanie słoneczne, zamiecie śnieżne, fruwający piasek czy latające owady. Nie zmienia to jednak faktu, że ich kolejnym atutem jest efektowny wygląd. Okulary w góry zatem już nie spełniają funkcji tylko i wyłącznie zapobiegawczej, ale i mogą dodawać pewności siebie. Ich wygląd przeważnie jest kolorowy, co przyciąga uwagę oraz sprawia, że czujemy się pewniej i żadne zagrożenie nie jest nam straszne.

Okulary turystyczne, które możemy znaleźć w sklepach mają 5 kategorii soczewek:

  • kategoria 0

  • kategoria 1

  • kategoria 2

  • kategoria 3

  • kategoria 4

Różnią się one przepuszczalnością światła. Dla przykładu kategoria 0 to okulary, które przepuszczają od 80 do 100% światła i korzysta się z nich gdy nie ma wielkich promieni słonecznych bądź nie ma ich wcale. Jeżeli chodzi o kategorię 4 to jest to produkt, który przepuszcza maksymalnie 8% światła, co sprawia, że są one przeznaczone do wyjść w wysokie partie gór.

Artykuł partnera

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé