|   | 

Najlepsze wskazówki dotyczące rozwoju osobistego

Czasami może być trudno wiedzieć, od czego zacząć rozwój osobisty.

Czy należy starać się eliminować swoje słabości? Skoncentrować się na swoich mocnych stronach i rozwijać je jeszcze bardziej? Zrobić coś zupełnie nowego?

Możesz już być w stanie "paraliżu analitycznego" i w ogóle nie wiesz, co robić dalej.

Ta strona zawiera wskazówki dotyczące rozwoju osobistego, aby pomóc Ci zacząć, a następnie kontynuować, koncentrując się na tym, co jest ważne.

1. Dlaczego próbujesz się rozwijać?

Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego starasz się rozwijać.

Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące "co" i "gdzie" (co powinienem zrobić? Czy powinienem zająć się swoimi słabościami, czy zbudować swoje mocne strony? Od czego powinienem zacząć?) wszystkie stają się bardziej zrozumiałe, gdy określisz, dlaczego chcesz się zmienić.

Nauka sama w sobie może być ciekawa i zabawna, ale wielu z nas chce się rozwijać i doskonalić w określonym celu. Ważne jest, aby mieć jasność co do tego celu, tak abyś mógł ocenić, czy twoja nauka i działania rozwojowe zbliżają cię do celów. Łatwiej jest również uzyskać motywację, gdy masz jasny obraz tego, gdzie chcesz być na końcu procesu.

2. Planowanie swojego rozwoju

Planowanie swojego rozwoju osobistego (i dokumentowanie planu) pomoże ci uczynić go bardziej realistycznym.

Jest coś w spisie rzeczy, co sprawia, że hiperboliczne (przesada) wygląda śmiesznie, a nierealne wyróżniają się jak obolały kciuk. Tworzenie planu rozwoju osobistego, który zawiera ograniczenia czasowe i etapy rozwoju, zmusi cię do realistycznego myślenia o tym, co możesz osiągnąć do kiedy.

Oczywiście zapisanie tego nie wiąże cię nieodwołalnie. Życie każdego z nas zmienia się, a wasze priorytety mogą się zmienić po opracowaniu przez waszego planu. Zapisany plan daje ci jednak coś, na co możesz spojrzeć wstecz i sposób, w jaki możesz śledzić swoje cele, a nawet formalnie je zmieniać w razie potrzeby.

3. Dokumentowanie swoich planów

Zapisywanie planów i działań pozwala na przeglądanie postępów.

Prowadzenie szczegółowych zapisów może brzmieć jak coś, czego wolelibyście uniknąć. Ale twoje osobiste plany rozwoju i działania, jeśli są dokładnie udokumentowane, nie tylko umożliwiają ci przeglądanie postępów, ale także dają ci zapis twojego myślenia w czasie.

Niezwykle łatwo jest zapomnieć o tym, jak się czułeś na różnych etapach, a nawet dlaczego uważałeś, że dany cel jest ważny. Dokładne udokumentowanie Twojego myślenia pomoże Ci pokazać, co działa najlepiej, co Ci się podobało i czego nie lubiłeś, i najprawdopodobniej wskaże Ci bardziej odpowiednie działania lub obszary rozwoju.

4. Co dla ciebie działa?

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie metody rozwoju osobistego są dla Ciebie najlepsze.

Dostępny jest ogromny zakres działań rozwojowych, od formalnych sesji szkoleniowych, poprzez szkolenia online, aż po naukę przez doświadczenie, czytanie i omawianie pomysłów z innymi. Jak w każdym innym przypadku, ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest dla ciebie najlepsze - jak w tym, co lubisz najbardziej, a także co pomaga ci uczyć się i rozwijać szybko i skutecznie.

Więcej informacji na temat niektórych technik i narzędzi dostępnych na naszych stronach: Ulepszanie - niektóre specyficzne technikii Osobista analiza SWOT. Dokumentując swoje doświadczenia, w tym informacje zwrotne od innych osób na temat Twoich postępów, możesz również ocenić względną skuteczność różnych rodzajów nauki.

5. Skup się na .

Co jest naprawdę ważne w twoim rozwoju osobistym?

Rozwój osobisty jest procesem trwającym całe życie - dlatego czasami opisuje się go jakouczenie się przez całe życie’. W praktyce, choć może to być trudne do zapamiętania, oznacza to, że nie trzeba robić wszystkiego na raz.

Użyj swojego osobista wizja by określić, co jest teraz naprawdę ważne - co musisz zrobić najpierw, by zrealizować swoją wizję - i skupić się na tym. Tylko wtedy, gdy już to osiągniecie lub przynajmniej osiągniecie rozsądny postęp, możecie iść dalej. Rozwój osobisty w stylu "motyla", przechodzący od podmiotu do podmiotu, może utrzymać zainteresowanie, ale prawdopodobnie będzie mniej satysfakcjonujący lub skuteczny w dłuższej perspektywie.

6. Chwytanie nowych możliwości

Nie bój się korzystać z okazji, których wcześniej nie rozważałeś.

Nie wszystko w życiu, ani rozwój osobisty, jest przewidywalne.

Czasami oferuje się Ci niesamowitą możliwość zrobienia czegoś, co nie pasuje do Twoich bezpośrednich priorytetów, ale co brzmi zbyt dobrze, by to przegapić.

Warto zastanowić się, czy skorzystanie z tej okazji spowolni twój postęp w osiąganiu ostatecznego celu, a jeśli tak, to czy ma to znaczenie.

Nie warto czegoś odrzucać tylko dlatego, że nigdy nie myślałeś o tym i dlatego nie ma tego w twoich "planach życiowych".

Ostatecznie, otrzymanie takiej możliwości prawdopodobnie pomoże Ci lepiej zdefiniować swoje cele: jeśli brzmi to bardzo ekscytująco i naprawdę chcesz to zrobić, to zrób. Jeśli zmieni to twój cel i wizję, to niech tak będzie.

7. Pozwól rozwijać się rozwojowi osobistemu

Twoje priorytety się zmienią - i to jest w porządku

Niewielu, jeśli w ogóle, z nas powiedziałoby, że jesteśmy dokładnie tą samą osobą w wieku 35 lat, co w wieku 15, a nawet 25. W miarę rozwoju i zmian, podejmowania nowych obowiązków w pracy lub w domu, zmieniają się więc wasze priorytety i cele.

Kluczem jest uznanie, że jest to w porządku.

Ważne jest, aby zapewnić, że Twoje działania na rzecz rozwoju osobistego będą nadal prowadzić Cię tam, dokąd chcesz iść. Regularne przeglądy i rewizje Twoich działań i planów rozwoju osobistego zapewnią, że będą one zmieniać się wraz z Twoimi priorytetami i pozostaną aktualne.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé