|   | 

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce?

Koszt leczenia uzależnienia od alkoholu w Polsce można ponieść za darmo. Czas oczekiwania w ośrodkach leczenia uzależnień, szpitalach z oddziałami rehabilitacyjnymi, poradniach może być bardzo długi. Czas oczekiwania na terapię często może przekraczać 24 miesiące. Wiele placówek dostępnych jest dla osób skierowanych przez sąd do leczenia alkoholików. Placówki te często pozostawiają wiele do życzenia ze względu na to, że otrzymują bardzo małe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiele osób jest otwartych na placówki prywatne. Leczenie stacjonarne może być bardzo skuteczne w walce z uzależnieniem, jednak ludzie często obawiają się kosztów terapii. Dowiedz się, jakie są koszty leczenia alkoholizmu w placówce prywatnej i jakie są dokładne ceny pobytów stacjonarnych.

Ile kosztuje prywatne leczenie alkoholizmu?

Koszt pobytu w ośrodku odwykowym jest bardzo istotny dla alkoholików i ich rodzin. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień pobierają różne ceny za terapię stacjonarną. Średni koszt pobytu wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dwutygodniowy kurs terapii motywacyjnej można odbyć już za 4 500 tysięcy złotych. Program 4-tygodniowy kosztuje około 6,5 tysiąca złotych. Nie ma możliwości sprawdzenia, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku, ponieważ każda placówka ma swój własny cennik.

Duży wpływ na koszt terapii ma długość sesji terapeutycznej. Należy pamiętać, że 2-tygodniowe pobyty są przeznaczone dla osób, które chcą mieć możliwość dowiedzenia się więcej o swoim uzależnieniu i detoksie, a także nauczyć się, jak działa terapia. Mogą one wymagać bardziej intensywnego leczenia (np. W warunkach ambulatoryjnych. Właściwa terapia powinna trwać co najwyżej 4-6 tygodni. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu często oferują pobyty od 8 do 12 tygodni. Pozwalają one na dłuższy pobyt, aby poznać strategie i metody pokonywania uzależnienia, utrwalić to, czego się nauczyliśmy. Zawsze dobrym pomysłem dla każdego, kto ukończył 24-godzinną rehabilitację, jest udział w terapii konsolidacyjnej. W tym przypadku nadal możesz mieć dostęp do poradni, ale będziesz musiał zapłacić NFZ. Zajęcia ambulatoryjne nie są obarczone długim czasem oczekiwania. Znajdź najbliższy prywatny ośrodek terapii uzależnień na stronie https://osrodkiterapeutyczne.pl/

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu często wychodzą naprzeciw potrzebom potencjalnych klientów i umożliwiają płatności ratalne. Umowy często dopuszczają możliwość wpłacenia zaliczki przed przyjęciem na leczenie, a następnie wpłacenia pozostałej części w niższych ratach (np. Można wybrać 4 raty tygodniowe, lub niższe raty miesięczne przez 12 miesięcy. Dzięki temu rodzina może pozwolić sobie na leczenie bez zbytniego obciążania budżetu. Osoba uzależniona nadal może korzystać ze skutecznej terapii.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?

Warto zaznaczyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do oddziałów leczenia uzależnień 160 złotych za jednego pacjenta na dobę. Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ? Zgodnie z prawem, leczenie alkoholizmu w szpitalu musi trwać 56 dni. Dlatego placówce przysługuje 9 tys. zł na jednego pacjenta. Szpitalne oddziały odwykowe mają pierwszeństwo w kontraktowaniu, a bardzo niewiele prywatnych ośrodków ma kontrakt z NFZ.

Psychiatra

Jaki jest koszt leczenia alkoholizmu?

Każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu ma inny cennik. Pobyty o tej samej długości często mogą kosztować znacznie więcej niż kosztują. Co decyduje o koszcie pobytu w ośrodku? Leczenie stacjonarne jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz problem z alkoholizmem. Zapewnia ono całodobowe wsparcie specjalistów. Pacjenci mogą skupić się na leczeniu uzależnień i intensywnych zajęciach.

Dostęp do psychoterapii nie wpływa na koszt leczenia stacjonarnego. Terapia indywidualna i grupowa są w równym stopniu oferowane pacjentom. W skali kraju wymagany jest program strategiczno-strukturalny terapii uzależnień. Oznacza to, że każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu musi realizować ten sam podstawowy program. Na cennik może mieć wpływ indywidualne leczenie, które otrzymuje każdy pacjent. Placówki, które są droższe, mogą oferować na przykład równoległe leczenie nerwicy i depresji, a także całodobowe wsparcie terapeutów, pielęgniarek i psychologów.

Duży wpływ na koszt leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku będzie miała lokalizacja i standard opieki świadczonej przez ośrodek. Turystyczny charakter okolicy, a także ceny ośrodków w Krakowie, na Mazurach czy nad Bałtykiem sprawią, że często będą one droższe. Należy pamiętać, że natura może być uspokajająca, kojąca i pozwalająca się zrelaksować od codziennej harówki. Może to mieć pozytywny wpływ na leczenie uzależnień. Ośrodki terapeutyczne o wyższym standardzie są droższe. Znajdują się w pięknej okolicy, są nowocześnie wyposażone (przypominają standardowe hotele), oferują szeroki wachlarz możliwości rekreacyjnych i rozrywkowych.

Na cenę turnusu mają wpływ następujące czynniki:

  • Liczba osób, które mogą być zakwaterowane w pokoju - pokoje jednoosobowe są droższe od dwu- i trzyosobowych.
  • Standard wyposażenia pokoju - wystrój, umeblowanie, łazienka (prywatna, lub na korytarzu), TV i dostęp do Internetu w pokoju, lodówka, mikrofalówka, żelazko itp.
  • Wyżywienie - Niektóre ośrodki oferują możliwość wyboru konkretnej diety (np. można zdecydować się na wegańską, wegetariańską, cukrzycową lub bez wątroby, a w cenie dostaniemy kawę, herbatę i nielimitowane słodycze.
  • Dostęp do różnych form rekreacji, takich jak sauna, basen, jacuzzi oraz kort tenisowy, sala bilardowa, boiska do gry w piłkę. ),
  • Wycieczki krajoznawcze
  • Niektóre ośrodki oferują wszystkie udogodnienia w ramach ceny, podczas gdy inne pozwalają pacjentom na swobodę wyboru udogodnień, które chcą. Ta opcja jest bardziej przystępna, ale trzeba będzie zapłacić dodatkowo za wycieczki, wycieczki na basenie, lub korzystanie z siłowni i sauny. Może to być bardzo korzystne, ponieważ leczenie alkoholizmu polega na dobrej terapii. Osoba uzależniona sama decyduje, czy potrzebuje dodatkowych rozrywek. Wiele ośrodków oferuje grupy wsparcia oraz pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla rodziny alkoholika.

Jak wybrać najlepszy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu?

Przed dokonaniem wyboru ważne jest sprawdzenie, czy ośrodek działa legalnie. Ośrodek terapii uzależnień musi być zarejestrowany jako podmiot leczniczy, posiadać numer NIP i REGON oraz być pod nadzorem Sanepidu. Warto też sprawdzić dane kontaktowe i skład osobowy personelu. Specjaliści psychoterapii uzależnień po zdaniu egzaminu państwowego PARP muszą uzyskać certyfikat szkoły, która jest zarejestrowana w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Specjaliści muszą posiadać wykształcenie wyższe, a instruktorzy co najmniej średnie.

Zawsze warto, przeglądając cenniki poszczególnych placówek, mieć świadomość, co dokładnie obejmuje podana kwota. W koszt pobytu wliczone będą zajęcia terapeutyczne, zgodnie z planem dnia. Prywatne ośrodki mogą zezwolić np. w ustalonej cenie na tylko jedną tygodniową wizytę u psychologa lub internisty. Będą pobierać dodatkową opłatę za wystawienie zwolnienia na czas pobytu terapeutycznego.

W większości przypadków detoks jest wliczony w koszt pobytu. Są jednak placówki, które oferują detoks jako dodatkową usługę. Może ona wynosić nawet 400 zł za dobę. Jeśli cena turnusu jest niższa niż średnia rynkowa (5-6 tys. zł za 28 dni), warto sprawdzić, czy wynika to z faktu, że ośrodek nie ma legalnej licencji, czy też wiele usług jest dodatkowo płatnych.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé