|   | 

Dieta bulionowa - najnowszy trend dietetyczny

Czy dieta, która składa się z długo gotowanego bulionu jest bezpieczna i zdrowa dla naszego zdrowia? Warto spróbować.

Zasady diety bulionowej

Dieta bulionowa na bistrobox.pl jest niskowęglowodanowa i bezglutenowa. Jest to dieta ścisła, która ogranicza spożycie niektórych pokarmów. Dieta obejmuje chude mięsa, ryby i jaja, a także warzywa o niskiej zawartości skrobi, niektóre owoce i dobrej jakości tłuszcze. Dieta ta zawiera bulion jako codzienny składnik. Z jadłospisu wykluczone są wszelkie ziarna, cukier, miód, słodziki, soja, nabiał, produkty wysoko przetworzone oraz alkohol.

Kto może przetestować dietę bulionową?

Dieta bulionowa przeznaczona jest wyłącznie dla osób w pełni zdrowych, które chcą schudnąć. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, dzieci, sportowców oraz osób z nadciśnieniem lub podagrą. Nie jest odpowiednia dla wegetarian ze względu na dużą zawartość białka zwierzęcego, oraz wykluczenie roślin strączkowych. Powinniśmy szczególnie uważać na nasz organizm ze względu na ograniczone spożycie węglowodanów i niską kaloryczność.

Lista produktów i schemat diety bulionowej

Dieta trwa 21 kolejnych dni. Tygodniowa dieta składa się z 5 posiłków i 2 porcji bulionu. W 2 dni pijemy tylko bulion- albo 6 szklanek dziennie, albo 5 szklanek plus 1 posiłek. Nie należy jeść tych samych ograniczeń dzień po dniu. Obiad powinien być podany do godziny 19.00

Posiłki przygotowywane są z wykorzystaniem zalecanych produktów białkowych oraz odpowiednich warzyw, owoców i tłuszczów.

Produkty, które są zalecane w diecie to chuda wołowina i wieprzowina, drób i jaja, jaja, ryby i warzywa, żółtka jaj, kalarepa i papryka, jarmuż i kalarepa, kapusta, brokuły i kalafior, sałata, pomidor, ogórek, pomidory, rzepa.

Na liście produktów zakazanych znalazły się mleko i produkty mleczne, zboża, wszystkie rodzaje cukrów i substancji słodzących, a także soja, orzeszki ziemne oraz warzywa skrobiowe i rośliny strączkowe.

Bulion

Jak zrobić bulion?

Bulion, który stanowi podstawę diety powinien być gotowany przez kilka lub kilkanaście godzin, najlepiej bez soli. Może być zarówno mięsny, jak chuda wołowina, drób z kośćmi, a nawet nóżki drobiowe, ale może być też rybny. Podstawą są tu całe, chude ryby, takie jak dorsz, sola, halibut czy turbot (z głowami lub ościami). Każdy wywar można ugotować z marchewką, pietruszką i selerem.
Można też dodać liść laurowy i czosnek, imbir, pieprz, imbir i inne ulubione zioła. Najlepiej gotować bulion w dużej ilości przez kilka dni. Gorący bulion należy przelać do słoików. Po ostygnięciu umieścić w lodówce. Można również zamrozić bulion w szczelnych pojemnikach.

Dieta bulionowa należy do diet niskokalorycznych lub redukcyjnych. Jest niskobłonnikowa ze względu na brak produktów zbożowych. Wolno gotowany bulion jest niskokaloryczny, ma właściwości lecznicze i szybko rozgrzewa. Wariant, w którym pijemy bulion tylko przez 2 dni w tygodniu nie jest dietą, a głodówką. Utrata wagi jest możliwa przy tak restrykcyjnych ograniczeniach. Jednak po zakończeniu diety szybko zauważymy "efekt jo-jo". Uważam, że rozsądniejszą opcją jest jedzenie trzech posiłków dziennie i spożywanie 2 szklanek bulionu. Łączne spożycie energii nie powinno przekraczać 1500 kalorii.

Dieta ograniczająca kalorie może powodować osłabienie i bóle głowy w pierwszym tygodniu. Dzieje się tak dlatego, że organizm "przestawia się" na nowy sposób odżywiania. Pamiętaj, że utrata wagi powinna wynosić około 1 kg na tydzień. Tylko taki proces odchudzania i prawidłowe "wyjście" z diety po osiągnięciu pożądanych rezultatów, zapobiegnie przybieraniu na wadze. Dieta odchudzająca powinna zawierać 4-5 posiłków dziennie, które powinny być spożywane co 3-4 godziny, aby uniknąć nagłych napadów głodu.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé