|   | 

Jaka jest cena okularów do komputera?

​Codziennie w ekrany komputerów i różnych gadżetów przez kilka godzin dziennie wpatrują się miliony ludzi. Za wygodę korzystania ze smartfonów, tabletów i komputerów wielu musi zapłacić dużą cenę – także zdrowiem. Najczęstszymi dolegliwościami po wielu godzinach pracy przy komputerze są bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość i zmęczenie oczu, uczucie piasku w oczach, pieczenie lub swędzenie oczu, podwójne widzenie, ból ramion i szyi. Wszystkie te objawy są wynikiem działania ekranów.

Okulary do komputera: co to takiego i kto powinien je nosić

Każdy monitor lub ekran telefonu generuje promienie o widmie niebiesko-fioletowym. Ze względu na krótką długość fali niebieskie promienie są łatwo rozpraszane w oku, co powoduje zmniejszenie kontrastu obrazu i pogorszenie widzenia. Warto zauważyć, że nawet najnowocześniejsze telefony i monitory nie ratują oczu przed niebieską częścią widma. Częste wpatrywanie się w ekran komputera lub smartfona może prowadzić do poważnych patologii:

• progresji krótkowzroczności,

• utraty przezroczystości soczewki (zaćmy)

• dystrofii siatkówki.

Aby sobie z tym poradzić, oczy potrzebują „pomocy”. W tym celu zaprojektowane zostały specjalnie okulary do pracy przy komputerze. Okulary komputerowe mają jedną zasadniczą różnicę w stosunku do okularów przeznaczonych do innych celów. Jest to funkcja blokowania widma niebieskiego. W starszych modelach soczewki barwione mają wyraźny brązowawy odcień. Takie okulary były szeroko stosowane kilka lat temu, dopóki nie zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne technologie. Nowoczesne soczewki z tak zwanymi powłokami Blue blocker blokują niebiesko-fioletowe widmo ekranu i odbijają światło z samych soczewek. Te soczewki są przezroczyste. Oprócz blokowania promieniowania soczewki komputerowe pomagają również zmniejszyć jasność ekranu i górnego oświetlenia, zmniejszając w ten sposób zmęczenie oczu.

Ponieważ okulary do pracy przy komputerze są zaprojektowane do blokowania części widma światła, nie mają 100% przepuszczalności światła. Z tego powodu kolory na ekranie mogą być nieco zniekształcone, ale zniekształcenie jest znikome. Nie powoduje to dyskomfortu podczas pracy z grafiką lub fotografiami. Może je nosić każdy, kto spędza dużo czasu przy komputerze lub ekranie telefonu. Najczęściej są to pracownicy biurowi, studenci, uczniowie, osoby, których praca wiąże się z długim pobytem przy komputerze. Należy zaznaczyć, że okulary do pracy przy komputerze przeznaczone są dla osób ze słabym wzrokiem oraz dla tych, które nie mają problemów ze wzrokiem.

Ile kosztują okulary do komputera?

Czy jesteśmy w stanie kupić okulary do komputera w rozsądnej cenie? W sklepach można zamówić okulary do pracy przy komputerze o dowolnej złożoności i konstrukcji. Jeśli masz dobry wzrok, konsultant pomoże ci dobrać oprawki i soczewki okularowe zgodnie z twoimi preferencjami. W przypadku osób ze słabym wzrokiem optometrysta ustali wadę i przygotuje okulary ze szkłami korekcyjnymi.

Jak w przypadku innych okularów, koszt okularów komputerowych składa się z kosztu oprawki, soczewek okularowych i pracy specjalisty. Cena soczewek okularowych zależy od zabarwienia i powłoki. Przyciemniane soczewki można już kupić za kilkadziesiąt złotych. Te z powłoką Blue Blocker od 200 złotych. W większości przypadków cena zależy od modelu oprawek.

Okulary do komputera dla dzieci

Obecnie rośnie pokolenie dzieci, które od kołyski wiedzą, jak obsługiwać różne gadżety. Wzrok dziecka jest w trakcie formowania się, więc podczas korzystania z urządzeń elektronicznych oczy dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne światło niebiesko-fioletowe niż oczy dorosłych. W związku z tym ryzyko uszkodzenia wzroku w przyszłości jest znacznie wyższe. Dlatego dzieci powinny używać okularów komputerowych w ramach terapii i korekcji wzroku. Jednak w przypadku dzieci trzeba być szczególnie ostrożnym, gdyż całkowite zablokowanie światła niebieskiego w dzieciństwie może negatywnie wpłynąć na postrzeganie kolorów przez dziecko. Konieczny jest dobór soczewek, których specjalistyczna powłoka ogranicza, ale nie całkowicie blokuje przepuszczalność światła w krótkofalowej części widma.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé