|   | 

Czy miękka woda jest zdrowa?

Domowe zmiękczacze wody stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób przed ich zakupem zastanawia się, czy miękka woda jest bezpieczna. Istnieje wiele opinii na ten temat. Jedni uważają, że nie szkodzi, a inni, że warto zrezygnować z komfortu życia, aby mieć najlepszą wodę dla swojego organizmu. Czy jest w tym jakaś prawda?

Każda ze stron ma tak naprawdę trochę racji. Badania wykazały, że twarda woda jest w rzeczywistości zdrowsza ze względu na wysoki poziom wapnia i magnezu. Zwolennicy twierdzą, że woda o wysokiej twardości może chronić przed zawałem serca, ale w codziennym życiu to się nie sprawdza. Pozostawia za sobą duży, trudny do usunięcia szlam, który uszkadza urządzenia grzewcze, pralki i zmywarki oraz negatywnie wpływa na stan włosów i skóry.

Chociaż miękka woda ma wiele zalet, może nie być tak korzystna dla ludzkiego organizmu jak inne związki. Miękka woda nie jest najlepszym wyborem, ponieważ może być trudna do wypłukania i nie służy systemom hydraulicznym.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? I co powinieneś zrobić?

Jaka jest różnica między twardą a miękką wodą?

Zgodnie z naukowymi definicjami, wyróżnia się twardość ogólną wody. Składa się na nią twardość węglanowa i niewęglanowa. My jednak skupimy się na zjawisku znanym jako twardość ogólna. Z wysokim poziomem twardości wody mamy do czynienia wtedy, gdy jest w niej dużo wapnia i magnezu, a także innych substancji, takich jak siarczany czy chlorki. Im twardsza woda, tym wyższe stężenie. Należy pamiętać, że minerały zawarte w wodzie są wchłaniane w mniejszym stopniu niż te z pożywienia. Chociaż udowodniono, że twarda woda zapobiega zawałom serca, istnieją również badania, które pokazują, że może ona powodować kamienie nerkowe, jeśli jest spożywana w nadmiarze.

Woda miękka jest przeciwieństwem wody twardej. Nie zawiera praktycznie żadnych jonów wapnia ani magnezu. Można ją zmiękczyć za pomocą żywicy jonowymiennej, aby zwiększyć zawartość sodu. Osoby, które muszą stosować dietę niskosodową muszą być świadome pewnych ograniczeń. Więcej o różnicach między twardą a miękką wodą możesz przeczytać na miekkawoda.eu

"Plusy i minusy" miękkiej wody

Chociaż miękka woda jest mniej zdrowa niż twarda, lepiej sprawdza się w codziennym użytkowaniu i w pielęgnacji urody. Miękka woda daje nawilżoną skórę i lśniące włosy. Korzyści odnosi również cały dom. W urządzeniach hydraulicznych i grzewczych nie gromadzi się osad, co przedłuża żywotność takich urządzeń jak pralki i zmywarki. Tkaniny nie zmieniają koloru ani nie stają się szorstkie po praniu, a naczynia nie psują się. Czyszczenie jest znacznie łatwiejsze niż używanie detergentów czy kosmetyków.

Twarda woda jednak nie zawsze jest dostępna i może być przyczyną wielu awarii. Ponadto uszkadza skórę, powoduje zmiany skórne, niszczy włosy, powoduje podrażnienia skóry, powoduje szorstkość tkanin.

To tylko niektóre z powodów, dla których żadne rozwiązanie nie jest idealne. Na co więc należy się zdecydować?

Woda z kranu

Złoty środek

Te dylematy można rozwiązać w prosty sposób. W wielu gospodarstwach domowych występuje bardzo twarda lub twarda woda. Aby poprawić jakość codziennego życia, warto ją zmiękczyć. Całkowite zmiękczenie wody nie jest zalecane ani konieczne.

Optymalny poziom twardości to 50-60 mg CaCO3. Taka twardość wody nie jest szkodliwa dla instalacji wodno-kanalizacyjnych i nie zwiększa awaryjności urządzeń domowych. Zawiera jednak wapń i magnez, które zawsze powinny być dostarczane do organizmu.

Kompaktowy zmiękczacz wody może regulować twardość wody. Posiada bypass, który pozwala dostosować twardość wody do swoich preferencji i potrzeb. Urządzenie może pochwalić się złożem filtracyjnym o wysokiej skuteczności. Woda jest dokładnie filtrowana, a złoże oczyszczane jest podczas regeneracji. Ustawienia pozwalają na ekonomiczną eksploatację zmiękczacza wody przy jednoczesnym uzyskaniu najlepszej wydajności.

Wszystko z umiarem

Można powiedzieć, że prawie wszystko może szkodzić. Zarówno twarda, jak i miękka woda może szkodzić w nadmiarze. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Aby zapewnić optymalne właściwości wody zarówno dla zdrowia, jak i codziennego użytku, zaleca się stosowanie zmiękczacza wody.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé