|   | 

14 Rzeczy, które należy wiedzieć podczas planowania podróży do Japonii

Japonia oferuje szeroki wachlarz doświadczeń, które sprawią, że podróż będzie niezapomnianą przygodą. Ulice są pełne energii, transport publiczny jest czysty i wydajny, a ludzie są przyjaźni i gościnni! W związku z tym Japonia bardzo różni się od typowego miejsca na wakacje. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć i wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas wizyty w Japonii.

1. Transport publiczny jest świetny

W całej Japonii transport publiczny jest popularny wśród mieszkańców i turystów. W mieście system metra i autobusów jest wygodny, wydajny, czysty i bogaty.

Podczas podróży między głównymi miastami, Shinkansen (Bullet Train) jest najszybszym środkiem transportu. Pociągi te przyjeżdżają regularnie, oferują wygodne, przestronne miejsca siedzące i są łatwe w obsłudze. Chociaż pociąg typu Bullet Train może być kosztowny, JR Rail Pass może sprawić, że koszt ten będzie znacznie bardziej przystępny.

2. Podróżowanie między miastami

Masz zamiar podróżować poza Tokio i w kierunku niektórych południowych miast? JR Rail Pass może sprawić, że podróż będzie znacznie bardziej przystępna cenowo. Karnety są dostępne tylko dla turystów z Japonii i umożliwiają dostęp do pociągu kulowego i systemów JR. Długość karnetów waha się od 7, 14 lub 21 dni, więc należy je aktywować w momencie, gdy są przeznaczone do użytku, a nie po przybyciu do Japonii. Do aktywacji przepustki wymagany jest ważny paszport. Należy również pamiętać, że bilety kolejowe JR Rail Pass nie mogą być zakupione w Japonii i powinny być nabyte przed przyjazdem.

3. Rozważ wynajęcie przenośnego Wifi

Wifi jest generalnie dostępne w hotelach, na lotniskach i w niektórych restauracjach i kawiarniach, ale nie we wszystkich. Aby ułatwić sobie życie, rozważ możliwość wypożyczenia przenośnego urządzenia Wifi z lotniska po przyjeździe. Można je wtedy zwrócić po wyjeździe.

4. Zabierz ze sobą gotówkę

Japonia jest przede wszystkim celem podróży wyłącznie za gotówkę. Oprócz hoteli i domów towarowych, wiele restauracji, kawiarni i sklepów akceptuje tylko gotówkę. Staraj się więc zawsze nosić przy sobie gotówkę, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji. W całej Japonii jest też mnóstwo bankomatów, co sprawia, że regularna wypłata gotówki jest bardzo łatwa.

5. Naucz się kilku zwrotów

Wielu mieszkańców nie mówi po angielsku, więc warto nauczyć się kilku zwrotów przed przyjazdem. Oto kilka do zapamiętania.

  • Arigatou Gozaimasu - Dziękujemy.
  • Sumimasen - Przepraszam
  • Nihongo Ga Wakarimasen - nie rozumiem japońskiego
  • ergo o hanasemasu ka? - Umiesz mówić po angielsku?
  • wa dok desu ka? - Gdzie jest _____?

Ta bariera językowa może na początku wydawać się zniechęcająca, ale rzadko okazuje się niewygodna. Nietrudno jest komunikować się lub przekazać komuś wiadomość. W całym kraju jest też wiele tłumaczeń znaków na język angielski. Na przykład, mapy metra mają zarówno japońską, jak i angielską wersję językową.

6. Napiwek nie jest wymagany

W przeciwieństwie do Ameryki, w Japonii napiwki nie są konieczne. Ze względu na kulturę, w pewnych okolicznościach może być nawet uznany za niegrzeczny. Czasami serwer działa po to, by oddać pieniądze. Najlepiej jest po prostu zapłacić ustaloną cenę i ruszyć dalej.

7. Unikać zaśmiecania

Jedna rzecz, której większość odwiedzających nie zobaczy w Japonii, to śmieci leżące na ulicach. Kraj ten słynie z tego, że jest bardzo czystym miejscem. Odwiedzając kraj, należy pamiętać, aby nie wyrzucać śmieci wyrzucając je na ziemię lub zostawiając za sobą. Często można znaleźć pojemniki na śmieci na stacjach kolejowych i metrze oraz w różnych innych miejscach. Przynieś też worek na śmieci do czasu znalezienia odpowiedniego miejsca.

8. W metrze może być ciasno

Ponieważ w Japonii znajduje się największe zaludnione miasto świata, system metra z pewnością będzie się tłoczył - szczególnie rano między 8 a 9, a także po południu około 5. W rzeczywistości godziny szczytu są tak intensywne, że regularnie można spotkać profesjonalnych "pchaczy", którzy wpychają pasażerów do zatłoczonych pociągów. Jeśli nie masz nic przeciwko przytulnej jeździe pociągiem, najlepiej jest po prostu unikać dojeżdżania do pracy w tych godzinach.

9. Kłanianie się

Podczas witania się z ludźmi Japończycy będą się kłaniać. W zależności od tego, kto się wita, kłaniają się na różną głębokość. Na przykład, gdy wita się przyjaciela, jest to mały ukłon, a jeśli ktoś świadczy usługę, np. obsługa hotelowa, to będzie ona znacznie niższa. Chociaż jako turysta nie jest to masowo oczekiwane, to jednak miło jest zaangażować się w kulturę.

10. Wskazówki dla taksówek

Aby oznaczyć taksówkę często musisz być po tej samej stronie, po której jedzie taksówka. Poza tym wielu kierowców nie mówi po angielsku, więc jeśli korzystasz z taksówek, poproś hotel o spisanie celu podróży, zdobądź wizytówkę z hotelu, aby ułatwić sobie powrót, lub pokaż w telefonie, gdzie chcesz jechać, na Mapach Google (lub podobnej usłudze).

11. Przygotuj się na niespodziewane

Trzęsienia ziemi są w Japonii regularne, więc zwiedzający kraj powinni wiedzieć, co zrobić, jeśli nagle zostaną w nim złapani. Spróbuj schronić się pod mocnym meblem lub drzwiami i unikaj wychodzenia na zewnątrz. Miejscowi są przyzwyczajeni do odczuwania wstrząsów i są dobrze wyposażeni w wiedzę na temat tego, co należy zrobić w przypadku trzęsienia ziemi, więc upewnij się, że podążasz za ich przykładem.

O ile odwiedzający nie przebywają w Japonii przez dłuższy czas, spotkanie z trzęsieniem ziemi jest mało prawdopodobne. Nie zastanawiaj się nad tym nieprawdopodobnym spotkaniem i spróbuj skupić się na przeżyciu niezapomnianego czasu w tym energetycznym miejscu.

12. Toalety publiczne są bezpłatne

W przeciwieństwie do wielu miast i miejsc na całym świecie, japońskie toalety publiczne są bezpłatne. Są one również powszechnie dostępne na stacjach i w różnych miejscach w dużych miastach.

13. Stań po lewej w Tokio i po prawej w Osace

Jeśli jesteś z Londynu, to może znasz całą sytuację. W Tokio jest stojak po lewej, a w Osace stojak po prawej. Trochę mylące, ale spójrz tylko na to, co robią miejscowi i miej nadzieję, że nie będziesz miał za sobą żadnych złych ludzi, którzy chcieliby cię ominąć.

14. Automaty sprzedające są wszędzie

Automaty do sprzedaży to sposób na życie w Japonii. Od zwykłych przekąsek i napojów po parasole, owoce, kluski, gorące napoje, bieliznę i posiłki - w tych automatach można znaleźć prawie wszystko. Najlepsza część? Są one dogodnie zlokalizowane na terenie całego kraju.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé