|   | 

Na co przydaje się masaż?

Każdy z nas słyszał o masażu i jego wielu odmianach. Jak wiele osób może skorzystać z masażu? Wiele osób uważa, że jest on zbyt kosztowny, niepotrzebny i tylko dla osób starszych lub chorych.

Jako fizjoterapeuta w Polsce zauważyłem, że z masażu korzystają przede wszystkim osoby o wyższym statusie społecznym. Wynika to z tego, że bardziej dbają o swoje ciało i zdrowie. Pacjenci kierowani przez lekarzy na rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są drugą grupą, która uczęszcza na masaż. Kwestia celowości zlecania tych zabiegów to osobny temat i nie będę się w niego dzisiaj zagłębiać.

Jak bardzo różni się postrzeganie zdrowia przez Norwegów uświadomiłam sobie po przeprowadzce do Norwegii. Większość ludzi korzysta tu z zabiegów takich jak masaże, spa, fizjoterapia i wszelkie inne usługi kosmetyczne. Nie ma znaczenia, czy dana osoba jest młodsza, starsza, czy bardziej sprawna fizycznie. Na siłowni, basenach i ścieżkach rowerowych można spotkać osoby w różnym wieku. Norwegowie nie są znani z życia w ciągłym stresie i przepracowania. Zamiast pracować przez wiele godzin, wolą wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Tutaj powolne życie i dbanie o siebie są normą.

Tak, zgadzam się z Norwegami, że zdrowie jest najważniejszą rzeczą, jaką mamy i że należy o nie dbać. O zdrowie można dbać na wiele sposobów. Możesz dbać o swoje zdrowie poprzez ćwiczenia, zdrowe odżywianie, wizyty u fizjoterapeutów lub w gabinetach masażu.

Chciałabym, aby świadomość Polaków na temat zdrowia była przynajmniej o połowę niższa niż Norwegów. Jest jednak coraz lepiej. Dziś chcę się z Wami podzielić korzyściami, jakie daje masaż i dlaczego warto z niego skorzystać.

Zobacz również: Katalog firm i usług wotwocku.info/firmy

Czym dokładnie jest masaż?

Masaż jest rodzajem terapii, która wykorzystuje bodźce mechaniczne, takie jak dłonie lub specjalistyczne urządzenia, do stymulacji ciała. Masaż to seria rytmicznych ruchów. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie tempo i siłę masażu. Może być stosowany w celu relaksacji, przygotowania mięśni do ćwiczeń lub terapeutyczny. Istnieje wiele jego rodzajów, ale nie będę się zagłębiać w szczegóły na ich temat. Skupię się na korzyściach, jakie sesja masażu może przynieść ciału, niezależnie od tego, czy jest to masaż leczniczy czy relaksacyjny.

masaż

Jakie są korzyści z masażu?

Zmniejsza stres i relaksuje

Częste narażenie na stresujące sytuacje może wpływać nie tylko na umysł, ale również na mięśnie. Zestresowane ciała są napięte i obolałe. Sprawdź masaż Otwock, który pomoże Ci się zrelaksować, rozluźnić mięśnie i pozytywnie wpłynąć na Twój umysł. Dzieje się tak dlatego, że masaż stymuluje hormony, które są odpowiedzialne za pozytywny nastrój.

Rozluźnia napięte mięśnie

Stres, jak wspomniałam wyżej, może powodować nadmierne napięcie mięśni. Jednak również złe nawyki ruchowe (np. zbyt długie siedzenie w złej pozycji, powtarzające się czynności angażujące te same grupy mięśniowe, czy regularne treningi) mogą prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni. Prawidłowo wykonany masaż powoduje, że mięśnie są lepiej dotlenione i odżywione. Stają się one bardziej elastyczne, rozluźnione i jędrne. Mięśnie te mogą pracować nawet do pięciu razy wydajniej! Masaż może również poprawić ruchomość stawów. Wynika to z lepszego odżywiania ścięgien i więzadeł, które stają się bardziej elastyczne i odporne. Masaż może być również stosowany w leczeniu problemów z plecami i stawami, jeśli występuje nierównowaga mięśniowa.

Poprawia wygląd i kondycję skóry

Masaż powoduje rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, co zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie skóry. W rezultacie skóra jest bardziej elastyczna, gładsza i jędrniejsza. Masaż jest potężnym narzędziem w walce z cellulitem. Powinien być stosowany w połączeniu ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Masaż usuwa martwy naskórek z powierzchni skóry i otwiera ujścia gruczołów potowych, łojowych i innych.

Poprawia funkcjonowanie i wydajność układu krwionośnego, limfatycznego i oddechowego

Podczas masażu ciało odczuwa ciepło i odprężenie. Wynika to z odpowiednich ruchów masażysty, które zwiększają krążenie krwi. To lepsze krążenie spowalnia bicie serca i uspokaja oddychanie. Regularny masaż może pomóc w obrzękach kończyn i stymulować układ limfatyczny.

Zwiększenie poczucia własnej wartości

Masaż jest sposobem na zadbanie o swoje ciało i siebie. Twoja samoocena wzrośnie, gdy pozwolisz komuś zająć się tobą w 100%, a ty będziesz mógł się zrelaksować i odpuścić. Poczujesz się bardziej atrakcyjny i pewny siebie.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie https://wotwocku.info/

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé