|   | 

Klimakonwektor czy klimatyzator? Co wybrać na upalne dni?

Klimatyzatory stają się coraz bardziej popularne w mieszkaniach i domach. Niektórzy wybierają klimakonwektory, które mogą chłodzić pomieszczenia, w których przebywają. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wykorzystuje najlepsze warunki. Co jest lepsze: klimatyzator, czy klimakonwektor.

Jakie są różnice między klimakonwektorem a klimatyzatorem?

Choć pełnią podobne funkcje, ich zasady działania są nieco inne. Dzięki temu różnią się pod względem wydajności. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na budowę klimatyzatorów. Na rynku dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów: monoblokowe i split. Klimatyzatory typu split sprawdzają się w dużych domach, gdzie jednostka zewnętrzna znajduje się w najbardziej zacienionej części budynku. Klimatyzatory domowe typu monoblok są preferowane w mieszkaniach w blokach. Wynika to z faktu, że są one połączone z salonem, który jest najczęściej wykorzystywanym pomieszczeniem. Należy pamiętać, że głównym zadaniem jednostki wewnętrznej jest chłodzenie pomieszczenia i usuwanie nadmiaru wilgoci. Może ona również utrzymywać wyższą temperaturę w okresach grzewczych, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zwiększy koszt tradycyjnego ogrzewania i związanych z nim kosztów.

Klimakonwektor natomiast działa w odwrotnym kierunku. Jego podstawową funkcją jest ogrzewanie pomieszczenia, jednak może on również je chłodzić. Należy zaznaczyć, że klimakonwektory mogą zastąpić tradycyjne grzejniki. Nie wymagają one jednak dodatkowych elementów. Klimakonwektory mogą być również umieszczone przy podłodze, co dodatkowo zmniejsza przestrzeń potrzebną do ich umieszczenia w pomieszczeniu. Klimakonwektory mogą nie być tak wydajne w chłodzeniu, ale nadal są doskonałym wyborem. Klimakonwektory nadal będą pracować w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu i lepszej izolacji słoneczno-termicznej.

Główną różnicą między nimi jest medium, które umożliwia wymianę energii cieplnej, czyli ogrzewanie lub chłodzenie. Klimatyzacja wykorzystuje specjalne medium, które ją ogrzewa lub akumuluje. Klimakonwektor wykorzystuje wodę z instalacji centralnego ogrzewania. Gdy osiągnie ona odpowiednią temperaturę, ogrzewa lub chłodzi pomieszczenie.

Czy warto kupić klimatyzator?

Klimatyzator monoblokowy lub split, najlepiej sprawdzi się, gdy chcemy szybko osiągnąć niską temperaturę - niezależnie od temperatury zewnętrznej. Za pomocą czynnika chłodniczego można obniżyć temperaturę o kilka stopni. Dodatkowo suche powietrze pomoże odparować wilgoć, która powoduje duchotę.

Nawet przy maksymalnym obciążeniu (jednostki wewnętrzne) klimatyzatory nie wytwarzają nadmiernego hałasu. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników. Pamiętajmy, że lokalizacja jednostki musi umożliwiać przepływ powietrza w całym pomieszczeniu. Klimatyzator monoblokowy będzie miał najlepsze umiejscowienie, ponieważ znajduje się tuż przy oknach. Modele typu split nie będą miały tego problemu, ponieważ można je zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Zazwyczaj jest on prostopadły do okien, ale w razie potrzeby można go zamontować na przeciwległej ścianie.

Do chłodzenia paneli fotowoltaicznych można również wykorzystać klimatyzator. Pozwoli to zmniejszyć koszty eksploatacji klimatyzatorów w .... szczytowym sezonie, kiedy jest największe nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne będą miały szansę otrzymać jak najwięcej energii słonecznej, która może zostać zamieniona na energię elektryczną. Dzięki temu cały system jest bardziej energooszczędny i pozwala na "wypędzanie" ciepła z pomieszczenia częściej niż jest to potrzebne.

Jeśli montaż klimatyzatora ściennego jest utrudniony, można zastosować klimatyzator przenośny. Należy wziąć pod uwagę fakt, że klimatyzator pokojowy może okazać się niewystarczający, dlatego nie jest dobrą inwestycją. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do swojego domu? Wejdź na https://klimasoft.pl/ i dowiedz się więcej. Znajdziesz tam wiele informacji m.in. jaki klimatyzator będzie najlepszy do twojego pomieszczenia.

Warto zdawać sobie sprawę z zalet klimatyzatora

  • Klimatyzacja działa poprzez osuszanie wilgotnego powietrza w miejscu, w którym jest zainstalowana.
  • Pozwala to na obniżenie temperatury wewnątrz niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz.
  • W zimie pozwala na ogrzanie budynku ciepłym powietrzem.
  • Praca klimatyzatora jest bezpieczna dla astmatyków i alergików. Prawidłowo konserwowany klimatyzator zapobiega osadzaniu się bakterii i alergenów w kanałach wentylacyjnych.
  • Jednostka wewnętrzna emituje niski poziom hałasu nawet przy dużym obciążeniu.
  • Komfort obsługi dzięki zdalnemu sterowaniu, które pozwala na dostosowanie optymalnych warunków temperaturowych.
  • Nowoczesne klimatyzatory mogą być obecnie sterowane za pomocą aplikacji, które łączą się przez Wi-Fi.

Klimakonwektor

Czy warto kupić klimakonwektor?

Klimatyzator nie jest niezbędny w każdym przypadku. Chociaż klimakonwektory są przeznaczone do ogrzewania przestrzeni lub pomieszczeń, mogą być również wykorzystywane do chłodzenia. Klimakonwektor może emitować zarówno ciepło, jak i zimno.

Ważne jest jednak, aby rozpoznać ograniczenia tych możliwości. Po pierwsze, musimy zrozumieć, że nie mamy tu do czynienia z czynnikiem, ale z wodą z systemów centralnego ogrzewania. Oznacza to, że zakres manipulacji temperaturą jest mniejszy, co utrudnia przekształcenie pomieszczenia w "lodówkę".

Klimakonwektor jest dla osób, które preferują chłodniejsze, a nie arktyczne powietrze. Jeśli dom nie znajduje się w nasłonecznionym miejscu, będzie ogrzewał wolniej i efektywniej. Dzięki temu można dostosować temperaturę do optymalnych warunków, a w przypadku nagłego spadku temperatury kontrolować również jej efektywny wzrost, także poza sezonem grzewczym.

Do funkcjonowania klimakonwektorów niezbędna jest odpowiednia pompa ciepła typu powietrze-woda. Należy zwrócić uwagę na moc znamionową kW pompy ciepła. Będzie ona nie tylko zasilać centralne ogrzewanie, ale także dostarczać ciepłą wodę do celów użytkowych i klimakonwektorów. Innym rozwiązaniem może być agregat chłodniczy. Dowiedz się więcej o klimakonwektorach na https://klimasoft.pl/produkty/pompy-ciepla/klimakonwektory/22/

Jakie są zalety klimakonwektorów?

  • Będzie on służył przede wszystkim jako grzejnik, ale służy również do utrzymania chłodniejszej temperatury wiosną i jesienią.
  • Może być stosowany do zastąpienia tradycyjnych grzejników ze względu na swoje zwiększone możliwości.
  • Łatwa obsługa za pomocą panelu elektronicznego lub programowalnego
  • Możliwość wykorzystania istniejącego heatpu powietrzno-wodnego;
  • Ekologiczne chłodzenie za pomocą wody
  • Generalnie niskie koszty eksploatacji.

Czy można zastosować klimatyzator w miejsce klimakonwektora?

Te dwa urządzenia należy traktować jako odrębne, a nie uzupełniające się. Klimakonwektor ogrzewa powietrze, natomiast klimatyzator je chłodzi. Nie oznacza to jednak, że klimakonwektor nie może się schłodzić, a klimatyzator nie może dogrzać. Jak powiedzieliśmy na początku, można stosować konkretne rozwiązanie z różnych powodów.

Klimatyzacja ścienna staje się coraz bardziej popularną opcją, co nie jest zaskakujące. Dobry zestaw klimatyzatorów nie jest już tak drogi jak jeszcze kilka lat temu. A sezon letni - to oczywiste - z roku na rok coraz bardziej odbija się na budżecie. Jeśli użytkownicy budynku wymagają chłodzenia, polecamy klimatyzatory.

Jeśli system chłodzenia nie jest istotny, a użytkownicy nadal chcą mieć wydajny system grzewczy z dodatkowym chłodzeniem powietrza, to najlepszym rozwiązaniem będzie klimakonwektor.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé