|   | 

Love island

Reality show Love Island („Island of Love”) na ITV stał się najwyżej ocenianą w swojej kategorii produkcją w historii brytyjskiej telewizji. Niektóre odcinki obejrzało ponad sześć milionów osób, a jego nazwa przez dwa dni prowadziła na liście najpopularniejszych hashtagów na Twitterze.

Czym jest „Wyspa miłości”?

Formuła programu jest prosta 10 chłopców i dziewcząt, udaje się na tropikalną wyspę gdzie musi wybrać sobie partnera. Co tydzień odbywa się procedura wydalenia z wyspy tych, którzy nie znaleźli partnera i tych, przeciwko którym głosowali widzowie. Na koniec najpopularniejsza para wygrywa 50 000 GBP (66 000 USD), a najdłużej pozostający zawodnicy staną się celebrytami. Niemniej jednak pierwsze dwa sezony w 2005 i 2006 roku zakończyły się niepowodzeniem. Najprawdopodobniej dlatego, że uczestniczyli w nich, nie zwykli ludzie, ale gwiazdy.

Z reguły były to modelki, początkujący aktorzy lub gwiazdy innych programów telewizyjnych. Wszystko poszło nie tak: bohaterowie zostali oskarżeni o to, że nie byli szczerzy i wykorzystali swój udział w Love Island do spędzenia wolnych wakacji w tropikach - kręcenie filmu odbyło się na Fidżi. Ich zachowanie, czasem prowokujące, nie odpowiadało ich statusowi. Co więcej, gospodarz programu, miał romans z jednym z uczestników gry. Pary, obserwowane przez około 70 kamer, spędzają większość czasu w strojach kąpielowych i kostiumach kąpielowych. Dyskutują między sobą i uczestnikami, którzy nie mają szczęścia znaleźć pary. Od czasu do czasu w willi tworzą się trójkąty miłosne, co natychmiast staje się tematem numer jeden. Twarze bohaterów są wtedy zwykle pokazywane z bliska, a nadawca wybiera odpowiednią muzykę - od jazzu lat 50. po piosenki jednej z głównych gwiazd współczesnej muzyki pop.

Jak „Wyspa miłości” stała się główną rozrywką Brytyjczyków

Program wznowiono w 2015 roku, przenosząc się na Majorkę. Na początku wszystko poszło jak wcześniej - jedna bohaterka została wyrzucona za walkę z gospodarzami, druga, Zara Holland, została pozbawiona wcześniej zdobytego tytułu „Miss Wielkiej Brytanii” za złe zachowanie. Bardzo szybko serial stał się główną rozrywką Wielkiej Brytanii. Czwarty sezon, kończący się w lipcu 2019 roku był oglądany przez więcej osób niż otwarcie i zamknięcie Olimpiady w Londynie w 2012 r. Aby głosować na przyszłych zwycięzców i przegranych, ITV opracowało specjalną aplikację na smartfony.

W mediach serial nazywa się fenomenem narodowym. W 2018 roku stał się najczęściej wymienianym w brytyjskim segmencie Twittera. „Jesteśmy zmęczeni Brexitem, jesteśmy zmęczeni Trumpem. Chcemy związków i miłości”, mówi dziennik Radia Kimberly Bond w artykule „Dlaczego„ Wyspa miłości ”stała się tak sławna”. Wokół takich imprez pojawiła się cała branża. Sprzedawane są balony, parasole przeciwsłoneczne i tuby koktajlowe. Program dorobił się tysięcy memów, które są publikowane przez magazyn Cosmopolitan.

Wersje reality show są wydawane w USA, Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Szwecji, Finlandii i Polsce. Są jak najbardziej zbliżone do oryginału. Japońska wersja The Island of Love nieco zszokowała brytyjską publiczność. Chłopcy i dziewczęta mieszkali tam osobno, ale razem kąpali się w łazience. Uczestnicy show w nocy spożywali też dużo alkoholu.

Czytaj więcej o Love Island

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé