|   | 

Jak odnowić meble kuchenne?

Szafki w kuchni mogą być szczególnie narażone na uszkodzenia. Są one bowiem używane każdego dnia. Używane są codziennie - otwieramy je i zamykamy, gdy sięgamy po przybory kuchenne i jedzenie. Można je również uszkodzić podczas gotowania. Również mogą być bardziej narażone na uszkodzenia podczas przygotowywania posiłków. Nie dziwimy się więc, że mają drobne uszkodzenia. Nie musi to jednak oznaczać, że meble trzeba wymieniać. Czasami zwykły lifting może sprawić, że meble będą wyglądały zupełnie jak nowe. Czasami, jeśli są po prostu zużyte, po prostu zmiana gałek lub uchwytów może nadać im nowy wygląd. Możesz również rozważyć malowanie i odnawianie szafek kuchennych, jeśli potrzeba jest większa.

 Nowe gałki i uchwyty kuchenne

Jak sprawić, by twoje meble kuchenne znów wyglądały jak nowe w prosty sposób, który nie wymaga zbyt wiele pracy i nie jest zbyt kosztowny. Wymiana gałek lub uchwytów! Właściwe uchwyty mogą dodać stylu i blasku do twoich szafek. Istnieje wiele opcji uchwytów, które pasują zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych projektów.

Drewniane gałki i uchwyty są najlepsze dla mebli, które mają wiejski charakter. Gałki szklane wykonane z polerowanego kryształu to świetny sposób na nadanie szafkom efektownego wyglądu. Dla tych, którzy wolą nowoczesne szafki kuchenne, odpowiednie są metalowe uchwyty lub farba metalizująca. Takie właśnie są uchwyty i gałki wykonane ze stopu cynku i aluminium, chromowane lub niklowane.

Renowacja szafek kuchennych i frontów kuchennych

Można pokusić się, jeśli korpusy szafek są w dobrym stanie, ale ich fronty są uszkodzone lub ich brakuje, o ich wymianę. W sprzedaży można znaleźć fronty szafek dostosowane do zwykłych wymiarów. W magazynie znajdziesz fronty szafek, a także blendy, zaślepki i listwy wykończeniowe, które pozwolą Ci odnowić ciągi szafek w spójny sposób.

Jak można przemodelować meble kuchenne? Dobrym sposobem na odświeżanie mebli za grosze jest pokrycie frontu samoprzylepną okleiną. Mają one zazwyczaj 45 cm szerokości, więc z łatwością pokryjesz nimi fronty szafek. Z okleinami można stworzyć najbardziej fantazyjne aranżacje. Dostępne są również okleiny naśladujące usłojenie drewna, takie jak dąb, orzech czy sosna barwiona na czarno. Można również zakupić forniry odwzorowujące skórę zebry lub witraże. Okleiny te powinny być jednak stosowane tylko z frontami jednokolorowymi, gdyż zbyt duża ilość wzorów może rozpraszać uwagę.

Inną opcją jest pomalowanie szafek kuchennych. Można pomalować zniszczone fronty wykonane z litego drewna, aby znów wyglądały jak nowe. Transparentna farba do mebli to dobry wybór, ponieważ podkreśli naturalne usłojenie drewna. Pozostawi Ci matowe wykończenie, które po wyschnięciu ma wygląd woskowanego drewna. Matowa powłoka może być myta wodą i sprawi, że fronty będą łatwe do czyszczenia. Przed malowaniem trzeba będzie usunąć starą powłokę. Szlifuj drewno aż do odsłonięcia surowego materiału. Za pomocą szerokiego pędzla nakładaj farbę zgodnie z kierunkiem usłojenia. Szafkę należy ponownie pomalować dwie godziny po jej nałożeniu. Wcześniej należy przeszlifować front przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego.

Meble kuchenne

Renowacja korpusów i cokołów

Czasami samo pomalowanie szafek kuchennych nie pomoże. Cokoły pod szafkami są elementem narażonym na zniszczenie. Może je uszkodzić wilgoć, o którą łatwo na kuchennej podłodze, a także uszkodzenia mechaniczne. Można je zabezpieczyć za pomocą listew przypodłogowych oraz uszczelek i łączników. Pamiętajmy również o zakupie klipsów, które ułatwią nam mocowanie cokołu do nóżek.

Szafki jak noweInną opcją jest pozbycie się cokołu. Nogi szafek można wyeksponować, co doda im lekkości i ułatwi sprzątanie szafek pod nimi. Można pokusić się o wymianę nóg szafek, jeśli nie są one dobrze przykręcone. Istnieją również chromowane nogi mebli wykonane z solidnego tworzywa sztucznego.

Zdarza się, że uszkodzona jest tylko jedna szafka. W takich przypadkach nie warto wymieniać całego mebla. Dotyczy to często korpusów pod szafkami oraz tych, które montowane są pod płytą grzewczą. Nowy korpus szafki można bez problemu kupić, jeśli szafka jest w typowym rozmiarze.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé