|   | 

Filtr do wody – jaki wybrać do domu?

Bez względu na to, skąd pobierana jest woda, jej jakość może być niska. Świadczy o tym obecność osadów lub plam na urządzeniach sanitarnych. Taka woda może powodować uszkodzenia armatury i osprzętu w Twoim domu. W każdej instalacji wodnej powinien być zainstalowany filtr do wody. Jakie są dostępne różne rodzaje filtrów do wody i który z nich wybrać? Polecamy!

Jest wiele rzeczy, o których nie myśli się podczas budowy domu czy jego urządzania. Jedną z takich kwestii jest jakość wody płynącej z kranu w nowym domu. Nie mamy na nią zbyt dużego wpływu. Warto jednak pomyśleć o zainstalowaniu filtra uzdatniającego wodę. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów do wody, które różnią się między sobą budową, wydajnością i skutecznością filtrowania. Który z nich będzie najlepszy? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni filtr do domu w zależności od potrzeb eksploatacyjnych.

Filtr do wody - dlaczego warto uzdatniać wodę wodociągową?

Wysoki poziom soli wapnia i magnezu w wodzie wodociągowej dostarczanej przez miejskie wodociągi sprawia, że jest ona twarda. Może być również wyczuwalny chlor. Woda z własnej studni może zawierać wysoki poziom żelaza, manganu i amoniaku lub innych substancji organicznych. Woda z domowego źródła powinna być filtrowana i zmiękczana. Tylko filtr wody może uczynić ją bezpieczną do picia.

Zmiękczanie wody znacznie ułatwia czyszczenie kuchni lub łazienki. Uzdatnianie wody przedłuża żywotność instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Poprawia również kondycję włosów i skóry, które są wrażliwe na twardą wodę. Filtry do wody pitnej usuwają wszelkie chemikalia i zanieczyszczenia bakteryjne.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru szkód, jakie może wyrządzić twarda woda. Woda skażona bakteriami może powodować poważne problemy zdrowotne u osób, które ją spożywają. Filtr wody w domu jest w większości przypadków koniecznością.

Jak działa filtr wody do kranu?

Filtr do wody można zamontować pod zlewem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, alternatywą jest umieszczenie go na kranie. Jest to niewielkie urządzenie, które można umieścić na wylewce lub baterii kuchennej w miejsce perlatora.

Kranowe filtry do wody mogą być używane z prawie każdym kranem. Dzięki niemu woda jest filtrowana natychmiast po odkręceniu kranu.

Użytkownik może zdecydować, jaki rodzaj wody chce pić z kranu. Wystarczy do tego tylko jedna ręka. Należy pamiętać, że filtr wody z kranu musi być od czasu do czasu wymieniany, ale jest to łatwe i szybkie.

Czym charakteryzują się i jakie funkcje spełniają przepływowe filtry wody?

Przepływowe filtry do wody skutecznie uzdatniają całą wodę w domu, a nie tylko tę, która płynie z kranu. Filtry te mogą być instalowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w blokach. Rura doprowadzająca wodę do domu jest miejscem, w którym należy zamontować filtr. Najlepsze efekty filtrowania uzyskamy, jeśli filtry zostaną umieszczone w takich punktach jak zmywarka czy pralka. Filtry można umieścić w pobliżu pralki lub zmywarki.

Przepływowy filtr wody usuwa sole powodujące twardość, chlor, metale ciężkie oraz zanieczyszczenia mechaniczne takie jak piasek, tłuszcz i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Złoże filtracyjne określa rodzaj zanieczyszczeń, które są usuwane z wody.

Filtry prysznicowe - dlaczego warto je stosować? - dowiedz się na https://miekkawoda.eu/filtracja-wody/filtry-prysznicowe-dlaczego-warto-je-stosowac/tage_rmco

czysta woda pitna

Jakie są rodzaje filtrów do uzdatniania wody?

Miejsce instalacji określa się na podstawie filtra kranowego (kuchennego), filtra przepływowego i filtra do wody dla całego domu. Można również zainstalować węglowy filtr wody, np. w głowicy prysznica.

Tradycyjny dzbanek jest podstawowym narzędziem do filtrowania wody. Jest to najprostsze urządzenie filtrujące. Oczyszcza wodę z kranu tak, że jest ona bezpieczna do picia.

Istnieje podział ze względu na miejsce montażu. Istnieje również podział ze względu na sposób działania. Zmiękczacze, zwane też wymiennikami jonowymi lub filtrami węglowymi, często łączone są z systemem sedymentacyjnym - filtry do wody sznurkowe i polipropylenowe.

Dodatkowo wyróżnia się filtry mechaniczne (sedymentacyjne), oraz filtry odwróconej osmozy.

Jaki filtr do wody wybrać do domu jednorodzinnego?

Zapewne zadajesz sobie pytanie, jaki filtr do wody będzie najlepszy dla domu jednorodzinnego. Na rynku jest wiele filtrów, a każdy z nich charakteryzuje się inną instalacją lub sposobem działania. Na pytanie "który filtr do wody warto kupić?" nie jest łatwo odpowiedzieć. Wszystko zależy.

Wybierając filtr do wody, który będzie pasował do naszego domu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dwa najważniejsze aspekty to źródło i rodzaj zanieczyszczeń w dostarczanej przez Ciebie wodzie.

Filtr zmiękczający jest najlepszy, gdy woda płynąca z kranu jest zbyt twarda. Odżelaziacz jest niezbędny, jeśli chcemy usunąć z wody związki żelaza.

Jaki filtr do wody wybrać? Najlepszy jest filtr do wody, który jest dostosowany do potrzeb i preferencji użytkownika. Filtr do wody pod zlewem jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby woda była filtrowana zaraz po odkręceniu kranu. Filtr montowany na kranie może być lepszym rozwiązaniem, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca pod zlewem. Czy zależy Ci na filtrowaniu wody w całym domu? Zainwestuj w filtr przepływowy.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé