|   | 

Soczewki kontaktowe – czy to rozwiązanie dla każdego?

Z każdym rokiem przybywa osób, które borykają się z wadami wzroku. Ich podłoże może być genetyczne, ale może też wynikać z obecnego trybu życia, który w dużej mierze skupiony jest na korzystaniu z przeróżnych ekranów – komputerów, telewizorów, smartfonów. Wady wzroku wymagają zaś korygowania, do czego używa się albo klasycznych okularów, albo bardziej nowoczesnego rozwiązania, czyli soczewek kontaktowych. Czy każdy może z nich korzystać?

Soczewki kontaktowe i ich dobór

Decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych, czy to jako pierwszej pomocy optycznej, czy w zastępstwie okularów korekcyjnych, podejmować powinno się po konsultacji ze specjalistą. Może nim być lekarz okulista albo też optometrysta – obie te specjalności dysponują wiedzą pozwalającą na rozpoznanie wady wzroku oraz zaproponowanie możliwych rozwiązań. Jak wiadomo, najpowszechniej występujące wady wzroku to dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Dwie pierwsze wady korygują najbardziej rozpowszechnione soczewki sferyczne, dla astygmatyków przeznaczone są toryczne (różniące się budową), zaś dla prezbiopów – progresywne, które pozwalają na korygowanie widzenia w bliży, dali i na odległościach pośrednich.

Soczewki kontaktowe wykonane są z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego. Czasami, chociaż bardzo sporadycznie, może wystąpić reakcja alergiczna np. na silikon, co oznacza, że specjalista zaproponuje noszenie soczewek hydrożelowych. Również rzadko zdarza się, że noszenie szkieł kontaktowych będzie niestety wykluczone. Powodem takiej diagnozy może być zapalenie spojówek, zespół suchego oka, pewne stadia niektórych chorób (ciśnieniowych, cukrzycy) albo też np. uczulenie na kurz, pyłki czy roztocza. Czasami z soczewek trzeba zrezygnować np. w okresie wyjątkowo mocnego nasilenia alergii, na przykład gdy natężenie pyłków jest bardzo wysokie, ale przez pozostały czas roku mogą być one normalnie używane. Są to główne decyzje, które powodują, że noszenie soczewek jest na stałe lub czasowo wykluczone. Warto jednak wiedzieć, że rynek kontaktologii jest bardzo rozwinięty i nawet osoby z oczami wrażliwymi na podrażnienia mają duże szanse na znalezienie odpowiedniego modelu dla siebie.

Soczewki na dzień czy na miesiąc?

Podczas doboru soczewek kontaktowych pojawi się na pewno kwestia tego, przez jaki okres będą one noszone. Rozróżniamy bowiem dwa podstawowe podziały – są to jednodniowe szkła kontaktowe oraz o przedłużonym trybie noszenia.

Co kryje się pod pierwszym pojęciem? Otóż są to modele, które noszone są właśnie przez jeden dzień. Zakłada się je rano, nosi do 12- 15 godzin, a następnie zdejmuje i wyrzuca. Soczewki jednodniowe uważane są za najbardziej higieniczne i wyjątkowo przyjazne dla oczu. Właśnie po nie często sięgają osoby mające skłonność do podrażnień oczu, czy też borykający się z alergiami. Niestety, ich wadą jest stosunkowo wysoki koszt, związany z faktem, że na miesiąc należy zaopatrzyć się w 30 par soczewek... Inaczej miewa się kwestia szkieł kontaktowych miesięcznych. Są one dużo bardziej ekonomiczne – przykładowo polecane przez specjalistów soczewki EyeLove można nabyć już za około 30 PLN za parę. Która – przypomnijmy – starcza na miesiąc noszenia. Soczewki tego rodzaju służą nam przez 30 dni, w czasie których również są zakładane rano i zdejmowane wieczorem, po czym należy poddać je czynnościom pielęgnacyjnym. Jeszcze mniej zachodu wymagają soczewki miesięczne całodobowe, które z kolei można nosić nawet kilka dni bez zdejmowania, również śpiąc w nich.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé