|   | 

Whisky czy whiskey? Jaka jest różnica?

Whisky i whiskey. To to samo, ale inaczej. Różnica to tylko jedna litera, a wymowa jest identyczna. Jakie są różnice między whisky a whiskey? Według plotek Amerykanie uważali szkocką whisky za napój niższej jakości i dodali "e", aby odróżnić swoje produkty.

Whisky jest popularnym alkoholem na całym świecie. Powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego. W dosłownym tłumaczeniu z łaciny oznacza "wodę życia". Whisky pierwotnie miała być używana jako lekarstwo, a nie trunek. Napój ten narodził się w Irlandii, ale najpopularniejsza whisky produkowana jest w Szkocji.

Whisky i whiskey to dwie różne rzeczy. Czy jedyną różnicą jest pisownia?

Porównując whisky i whiskey należy pamiętać, że różnią się one pisownią. Kraj pochodzenia również się różni. Pisownia whisky jest używana w przypadku trunków pochodzących z Japonii i Kanady. Whiskey pochodzi z Irlandii i odnosi się do trunków amerykańskich.

Jak powstaje whisky i whiskey?

Kolejną różnicą między whisky a whiskey jest metoda produkcji. Szkocka whisky dzieli się na single malt i blended. Pierwsza z nich wytwarzana jest z jęczmienia suszonego na torfie, co nadaje jej dymny smak. Blended Malt to mieszanka whisky wytwarzanych z różnych ziaren. Szkocka whisky musi leżakować w dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata i jest poddawana podwójnej destylacji.

Produkcja whisky różni się także w zależności od kraju. W Ameryce whiskey produkowana jest z kukurydzy, podczas gdy w Irlandii whiskey wytwarzana jest ze słodu jęczmiennego, który nie jest wędzony przed destylacją. W przeciwieństwie do szkockiej whisky, irlandzka whisky jest zazwyczaj destylowana 3 razy. Jest to główna różnica między whisky a whiskey.

Jak pić whisky. Co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o właściwą degustację? Dowiedz się więcej na https://whiskysour.pl/blog/jak-pic-whisky-co-musisz-wiedziec-jesli-chodzi-o-wlasciwa-degustacje/tose_srjj

Whisky

Najmniejsza różnica w pisowni może mieć duże znaczenie

Dla niektórych różnica to tylko jedna litera, podczas gdy dla innych jest to duża różnica w smaku. Wielu miłośników whisky byłoby rozczarowanych, gdyby dowiedzieli się, że jedyną różnicą między whisky a whiskey jest litera "e". Jeśli szukasz trunku z konkretnego kraju, warto zwrócić uwagę na pisownię. Zarówno szkockie, jak i irlandzkie trunki są doskonałe, a ich produkcja ma długą tradycję.

Jak degustować whisky?

Szklanka w kształcie tulipana to najlepsze szkło do degustacji szkockiej whisky lub irlandzkiej whiskey. Jest ona spieniona na dnie i zwęża się ku górze. Taka szklanka pozwoli "wodzie życia" uwolnić swoje aromaty.

Porównaj style podczas degustacji

Strong Antiquary Blended 12YO to mieszanka 30 różnych słodów i ziaren w celu uzyskania idealnej głębi i równowagi smaku. Jako ciekawe porównanie proponujemy The Whistler Double Oaked Whiskey. Ten irlandzki destylat to mieszanka 80% słodu kukurydzianego i 20% whiskey single malt, starzona w beczkach po bourbonie. Delikatny smak tej whiskey wyraźnie kontrastuje z klasyczną szkocką whiskey Antiquary.

Naszą drugą parę rozpoczyna Legendary Silkie, irlandzka whiskey będąca mieszanką single maltów finiszowanych w beczkach po sherry, pot stills i single grain. Jest to naturalna i harmonijna mieszanka, która doskonale odzwierciedla styl destylatu z tego regionu. Jeśli chodzi o klasykę, proponujemy Tomatin Legacy, Single Malt od renomowanego destylatora, który najpierw dojrzewa w świeżych, nieużywanych beczkach, a następnie jest przenoszony do beczek po bourbonie.

W ostatnim zestawieniu wybieramy Single Malt Scotch Whisky - Tweeddale grain of truth. Jest to whisky zbożowa, produkowana w połowie z pszenicy i jęczmienia. Swój charakter uzyskuje w beczkach po bourbonie, a następnie finiszuje w beczkach po sherry. Ma klasyczny smak, ale zaskakuje też nutami ziołowymi i korzennymi. Whisky Koval Four Grain doskonale komponuje się z drugim alkoholem zbożowym, tym razem z USA. Jest to mieszanka zacieru owsianego, słodowanej pszenicy, żyta i jęczmienia starzona w małych, mocno wypalanych beczkach. Ma słodki, drzewny smak.

Po tych wszystkich eksperymentach jasne jest, że istnieje wiele smaków do wyboru i każdy może znaleźć swój własny styl!

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé