|   | 

Usuwanie ósemek - czy zabieg jest bolesny?

Ósemki to zęby, które nie pojawiają się u każdego. Niektórzy wcale ich nie mają, a inni posiadają na przykład tylko jeden czy dwa takie zęby. Z uwagi, iż nie wyrastają u każdej osoby, ósemki są uznawane za zęby niezwykłe i nazywane nawet "zębami mądrości". Niestety, są także znane jako zęby bardzo kłopotliwe, ponieważ z ich obecnością mogą wiązać się przeróżne problemy. Nie pojawiają się one jednak za każdym razem, a sam chirurgiczny zabieg usunięcia zębów mądrości nie jest wcale tak okropny, jak niektórzy myślą. Warto oddzielić mity od prawdy i dowiedzieć się więcej o ósemkach!

Ósemki - kiedy trzeba je usunąć?

Choć ósemki to zęby dość kłopotliwe, nie zawsze konieczne jest ich usunięcie. Trzeba się ich pozbyć w sytuacji, gdy sprawiają problemy - na przykład w szczęce czy żuchwie nie ma na nie dość miejsca i nie mogą wyjść do końca. Proces ten zostaje zatrzymany, bądź też zaczyna się proces przesuwania innych zębów. Żeby to powstrzymać, ósemki należy usunąć. Zęby te mogą się też szybciej psuć z uwagi na fakt, iż są ulokowane bardzo głęboko. Trudno tam dotrzeć szczoteczką, a czyszczenie może nie być dość dokładne. Wówczas szybko może pojawić się próchnica i to dość znaczna. O konieczności usunięcia ósemek zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę dobro pacjenta. 

Ósemki - jak wygląda ich usuwanie?

Zabieg chirurgicznego usunięcia zębów mądrości - ponieważ zwykle pozbywamy się ich właśnie w taki sposób - nie jest wcale taki straszny. Narosło wokół niego wiele mitów, ponieważ rzeczywiście w niektórych sytuacjach ósemki są źle ustawione, na przykład splecione korzeniem z poprzednim zębem. Nie jest to jednakże norma. O sposobie usuwania ósemek decyduje ich stan oraz umiejscowienie. Czasami leczenie chirurgiczne nie jest wcale potrzebne, a zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Po oczyszczeniu zębodołu zakłada się szwy oraz opatrunek. Zabieg można wykonać prywatnie lub na NFZ, przy czym jeśli konieczne jest w danym przypadku zgłoszenie się do chirurga szczękowego, na zabieg z NFZ trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Wszystko odbywa się jednak zawsze w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym, dlatego zabieg nie jest bolesny. Ból pojawia się, owszem, już po usunięciu zęba, jednak nie jest większy niż w każdym innym przypadku, choć oczywiście na natężenie późniejszego dyskomfortu ma wpływ również stopień trudności danego zabiegu. Jeśli była to operacja szczególnie trudna i skomplikowana, dyskomfort może być nieco większy. Zawsze więc należy się stosować do wytycznych podanych przez lekarza na czas po zabiegu. Szukasz dentysty który szybko i bezboleśnie poradzi sobie z usunięciem ósemki? Sprawdź więcej na cdcstomatologia.pl/usuwanie-osemek.html >>

Usuwanie ósemek - co po zabiegu?

Po zabiegu usunięcia ósemek należy dać sobie trochę czasu na wytchnienie, dojście do siebie. Często otrzymuje się wówczas L4 na kilka dni, by móc w spokoju odpocząć. To konieczne zwłaszcza jeśli ktoś wykonuje ciężką pracę fizyczną - po zabiegu nie można się przesadnie forsować. Lekarz albo przepisuje antybiotyk, albo też zleca wykonywanie zimnych okładów na policzek. Sam zabieg nie jest jednak szczególnie skomplikowany i na pewno lepiej się mu poddać, niż walczyć później z konsekwencjami braku leczenia. 

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé