|   | 

Soczewki kontaktowe. Czym się różnią, jakie wybrać?

Najpowszechniejszym sposobem na korygowanie wad wzroku są okulary. Najwygodniejszym – chyba jednak soczewki kontaktowe. Do takiego wniosku dochodzi coraz więcej osób, decydując się na wybór tej właśnie pomocy optycznej. Czy również wy to rozważacie? Jeśli tak, to zapraszamy na krótki przegląd soczewek kontaktowych.

Do kogo są soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe można nosić w przypadku wszystkich najpowszechniejszych wad wzroku. Dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii. W ciągu ostatnich lat w kontaktologii sporo się zmieniło i zakres mocy soczewek wzrósł. Dzięki temu mogą używać ich również osoby, u których te wady są zaawansowane i którzy jeszcze niedawno byli w zasadzie skazani na okulary korekcyjne, często zresztą o grubych i nieestetycznych szkłach.

Dodatkowo soczewki kontaktowe nie mają też jakiejś szczególnej granicy wiekowej. Noszone bywają przez niemowlęta, dzieci czy też seniorów. Natomiast sam fakt możliwości używania soczewek zależy od indywidualnych cech – jak np. alergii czy chorób oczu, więc sporadycznie zdarza się, że specjalista odradzi ich stosowanie.

Rodzaje szkieł kontaktowych

Jeśli specjalista orzeknie, że w waszym przypadku nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek, to wypisze receptę, określającą ich rodzaj oraz wartość korekcyjną. W przypadku daleko- i krótkowzroczności będą to soczewki sferyczne, przy sygmatyzmie toryczne, zaś w przypadku prezbiopii noszone są multifokalne (progresywne). Sam czas noszenia soczewek również może być różny. Częściowo jest to zależne od preferencji użytkownika, częściowo warunkowane cechami narządu wzroku.

I tak soczewki dzienne (jednodniowe) proponowane są osobom ze skłonnościami do podrażnień oczu, alergiami, nawet w przypadku niektórych chorób oczu czy ogólnoustrojowych, wykluczających inne rodzaje soczewek. Są wykonane z miękkich, delikatnych materiałów. Nosi się je zaś od rana do wieczora, następnie zdejmuje i wyrzuca. Z tego powodu jest to wariant najdroższy.

Soczewki miesięczne z kolei można nosić przez 30 dni. Dostępne są w wariancie dziennym, czyli wtedy zakładamy je rano i zdejmujemy wieczorem, albo całodobowym. Oznacza to, że mogą być noszone również w nocy, nie trzeba ich też zdejmować na czas snu – nawet przez kilka dni z rzędu. Nie zawsze będą możliwym wyborem, ponieważ są dość obciążające dla oczu. Soczewki miesięczne są z kolei najkorzystniejsze cenowo.

Pielęgnacja soczewek

Wszystkie soczewki inne niż jednodniowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu należy je opłukać i oczyścić z zabrudzeń i osadów białkowych. Używane do tego powinny być płyny do soczewek, nie np. woda z kranu, z uwagi na ryzyko uszkodzenia delikatnej powierzchni soczewek. Jak przechowywać soczewki po zdjęciu? W tym celu używa się specjalnych pojemniczków, które również muszą być wypełnione płynem. Dzięki temu soczewki nie tracą swoich właściwości i mogą oczekiwać na kolejne założenie. Takie pudełeczka powinny mieć przypisane oko, na które soczewkę mieszczą, np. literkami L i P (lub R – z angielskiego right, czyli prawy). Pudełeczka również powinny być regularnie wymieniane. Przyjmuje się, że optymalnie jest używać jedno pudełeczko na miesiąc, ale czas ten może wynosić do 3 miesięcy. Ponieważ producenci płynów często dodają w zestawie opakowania na soczewki, to najprościej jest połączyć wymianę płynu właśnie z wymianą pudełeczka – o ile nie przekroczymy terminu 3 miesięcy.

Artykuł partnera

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé