|   | 

Przewodnik po Wysokich Tatrach na Słowacji

W chłodny wiosenny dzień, pod ciepłym, niebieskim niebem, wyruszam na wędrówkę wzdłuż poszarpanych szczytów, przez lasy wysokich świerków i sosn szkockich. Wzdłuż tryskających rzek szedłem, obok wodospadów tak intensywnie, że nie mogłem usłyszeć własnych zgrzytliwych myśli. Dziki lis przebiegł obok mnie na szlaku, zatrzymał się kilka stóp dalej i odwrócił się do mnie przed rzutkami; moje serce pominęło kilka uderzeń, tak jak myślałem: cholera, wędruję samotnie w Tatrach Wysokich Słowacji!

Szczęśliwie udało mi się przemierzyć kilka niesamowitych krajobrazów w Europie. Alpejski Park Narodowy Berchtesgaden w Niemczech, region Tyrolu w Austrii i zachwycające Alpy Juliańskie w Słowenii. Ale Tatry Wysokie na Słowacji czuły się inaczej. Pomyśl o surowym pięknie, samotności na szlakach, gdzie tylko dzikie stworzenia dotrzymują mi towarzystwa, o mieszkańcach, którzy nie mówią ani słowa po angielsku, o utrzymujących się śladach komunistycznej przeszłości, o surrealistycznym uczuciu bycia gdzieś daleko od utartych szlaków.

Dlaczego warto odwiedzić Wysokie Tatry na Słowacji?

Dramatyczne górskie krajobrazy, łąki wypełnione dzikimi kwiatami, pola kwitnących żółtych kwiatów rzepaku, poszarpane szczyty często odziane mgłą, dziewicze rzeki i wodospady, zalesione szlaki turystyczne - czy muszę mówić więcej? Zakochałam się w Wysokich Tatrach - nazywanych "Tatrzańskim Parkiem Narodowym" - nie tylko ze względu na ich surrealistyczne piękno, ale również dlatego, że doskonale nadają się do samodzielnych i samodzielnych wędrówek.

Prawdę mówiąc, pisanie tego postu sprawia, że czuję się dość skonfliktowany. Z jednej strony, obawiam się, że jego nieskazitelne piękno może już nie istnieć, jeśli słowo się pojawi. Ale z drugiej strony, myślę, że jedynym sposobem na walkę z przemytem jest rozłożenie się, podróżowanie w poszukiwaniu własnego raju (bo uwierz mi, istnieje) i w poszukiwaniu, uświadomienie sobie, co mamy do stracenia, jeśli nie będziemy podróżować odpowiedzialnie.

Piesze wędrówki w Tatrach: Najlepsze krótkie szlaki turystyczne na Słowacji

Chociaż szlaki turystyczne w Tatrach są dobrze oznakowane, polecam zaopatrzyć się w mapę turystyczną w Popradzie, głównym mieście, i dowiedzieć się, jakie piesze wędrówki planujesz zrobić. Ludzie w biurze informacji turystycznej w środkowej części Popradu mówią świetnie po angielsku i są bardzo pomocni!

Hriebienok do Zamkovskeho Chata / Teryho Chata

Podczas gdy Stary Smokowiec jest prawdopodobnie najbardziej popularną osadą turystyczną w Tatrach Wysokich, prawdziwe piękno gór zaczyna się po Hriebienku - dostępny poprzez jednogodzinną wędrówkę pod górę po asfaltowej drodze lub pociągu Tatry Motion Train, który kosztuje 11 euro za podróż w obie strony, kursuje co pół godziny, ma szklany dach i w kilka minut wspina się po stromej trasie.

Jednogodzinny szlak turystyczny z Hriebienka do Zamkowskiego zamku prowadzi po zalesionej ścieżce z pięknymi widokami, drewnianymi mostami, krystalicznie czystą rzeką i kilkoma tryskającymi wodospadami. Na tym szlaku turystycznym przejechał przeze mnie dziki lis i uwielbiałem robić małe objazdy, aby ochłodzić się nad rzeką. Chata to słowackie słowo oznaczające chatę, a w Zamkovskeho Chata, w chłodne popołudnie, z przyjemnością znalazłam ciepłą wegańską zupę soczewicową. Dwie godziny dalej szlak prowadzi do pięknej Teryho Chaty z bardziej surową tatrzańską scenerią po drodze.

Hriebienok do Slavkovska vhyliadka

Mój gospodarz Airbnb polecił dłuższą i bardziej stromą trasę z Hriebienka do Slavkovskiej Vhyliadki, która trwa około 3 godzin i prowadzi do tego, co uważa za jedną z najpiękniejszych części doliny.

Strbske Pleso do Pleso Hincovo

Podczas gdy spacer wokół jeziora lodowcowego Strbske Pleso jest bardziej miejski niż alpejski, istnieje kilka spektakularnych szlaków turystycznych aż do innych jezior lodowcowych, takich jak największe w słowackich Tatrach Wysokich - Pleso Hincovo. Ten trwa około 3 godzin w jedną stronę i wspina się po pięknych lasach i surowym górskim terenie; przystanek na przekąski / drinki w schronisku Pri Popradskom Plese.

Park Narodowy Słowacki Raj

Przepiękny Park Narodowy Słowacki Raj - z lasami alpejskimi, wodospadami i rzekami - znajduje się zaledwie pół godziny od Popradu Tatrzańskiego, choć słabo połączony komunikacją publiczną. Według informacji biura informacji turystycznej w centrum miasta, tylko jeden autobus kursuje tam o 10:30 i z powrotem o 16:23, tak więc dotarłem tam. Taksówki kosztują 12-15 euro w jedną stronę.

Sucha Bela jest najbardziej popularną wędrówką, ale w deszczowy dzień, nie sądziłem, że robienie jej na własną rękę jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę, że ma pionowy wąwóz do wspinania się po drabinach, zwykłe spadki do rzek / wodospadów i ścieżkę jednokierunkową, więc nie ma odwrotu. Bardzo chciałbym mieć towarzystwo, by spróbować tego śmiałego szlaku. Zamiast tego wybrałem mniej ryzykowny, niebieski szlak przez spokojny, stary las.

Gdzie zatrzymać się w Wysokich Tatrach Słowacji

Biorąc pod uwagę to, jak niewiele jest napisane w Internecie o dobrym zakwaterowaniu w Tatrach Wysokich na Słowacji, miałem trudny czas na podjęcie decyzji, czy powinienem zatrzymać się w Popradzie, wybrać górskie zakwaterowanie w Tatrach, rozbryzgać się w hotelu w Tatrach Wysokich, czy znaleźć tatrzańskie schronisko, gdy tam dotarłem. W końcu trafiłem do rodzinnej chaty na obrzeżach Popradu, w małej wiosce z polami rzepakowymi i wspaniałą panoramą Tatr Wysokich.

Poprad Tatry

Poprad to górskie miasto z małym zielonym centrum i gwieździstym widokiem na Wysokie Tatry, ale posiada również nowoczesne centra handlowe, sklepy z modą, dwie przyjazne wegańskie kawiarnie, a nawet przestrzeń do wspólnej pracy! Dworzec kolejowy w Popradzie oferuje łatwy dostęp do górskich szlaków, a pociągi elektryczne odjeżdżają co godzinę od rana do nocy.

Gdzie zatrzymać się w Tatrach Popradzkich:

  • Pensjonat Barborka: To był mój pierwszy wybór w Popradzie, ale niestety wyprzedane na moją wycieczkę w ostatniej chwili. Położony w historycznym budynku, ten uroczy pensjonat (europejski odpowiednik pensjonatu) jest zbudowany głównie z drewna i kamienia, i oferuje tradycyjne słowackie doświadczenie; 30€ za noc.
  • "Zagubiony w widoku" Airbnb: Zatrzymałem się w tej niezależnej rustykalnej chacie, prowadzonej przez przyjazną słowacką rodzinę, w małej wiosce na przedmieściach Popradu. Miałam dostęp do aneksu kuchennego, kominka, radia, starego roweru i wspaniałych górskich widoków. Ale połączenie autobusowe było dość okropne, Google Maps nie działało dobrze, a całe doświadczenie było dość zrób to sam. Polecam go doświadczonym podróżnikom, którzy cieszą się, że mogą być sami; 50€ za noc.
  • Hotel AquaCity Seasons: Jedyne eko-luksusowe zakwaterowanie, na jakie natknąłem się w Tatrach Wysokich, w części słynnego kompleksu AquaCity, zasilanego w całości geotermalną wodą i energią słoneczną. Spotkałam mieszkańców, którzy powiedzieli, że podróżują aż do Popradu z całej Słowenii tylko po to, aby rozpieszczać się pobytem tutaj, co pozwala również na dostęp do basenów geotermalnych i innych stref wellness; 108€ za noc.
  • Apartament centrum n8: Wspaniałe samoobsługowe zakwaterowanie; całkiem niezła kradzież za 55€ za cały apartament.
  • Hotel 63: Fajny, mały, modny hotel butikowy tuż obok centrum Popradu; 40€ za noc.

Nova Lesna

Nova Lesna to mała wioska, zaledwie 2 przystanki od Popradu Tatrzańskiego po drodze do Starego Smokowca - gdzie rozpoczyna się wiele popularnych wędrówek w Tatrach Wysokich. W odróżnieniu od Starego Smokowca i innych osad górskich, które zostały założone specjalnie dla turystów, Nova Leśna jest prawdziwą wsią z miejscową ludnością, centrum wsi, starym kościołem, łąkami z dzikimi kwiatami wiosną i majestatycznymi widokami na Wysokie Tatry.

Ostatnie popołudnie spędziłem na odkrywaniu Nowej Leśnej i czuję się tak, jakbym został w tej wiosce, gdybym kiedykolwiek tu wrócił. Czuję się z dala od utartych szlaków i choć nie ma zbyt wielu możliwości zostania i jedzenia, to tylko krótka podróż do Popradu i dalej w góry.

Gdzie zatrzymać się w Nowej Leśnej:

  • Penzion Tri Klasy: Przechodziłem obok tego uroczego, drewniano-kamiennego, rodzinnego pensjonatu i byłem dość oszczędny; 56 euro za noc.
  • Willa Tatranit: Samodzielne zakwaterowanie z przyjaznymi gospodarzami, dobrze wyposażony aneks kuchenny i rowery do wynajęcia; 100€ za noc.
  • Vila Zvonika: Bardzo nowoczesna, luksusowa, designerska willa, jeśli jesteś w nastroju do kąpieli w górskiej kryjówce; 130€ za noc.

Strbske Pleso

Najdalej wysuniętym przystankiem (i jednym z najpopularniejszych) na Tatrzańskiej Elektroenergetycznej Linii Kolejowej jest Strbske Pleso - jezioro lodowcowe otoczone brukowaną, zalesioną ścieżką spacerową, z widokiem na góry za nim. Jest to dobry punkt wyjścia dla wycieczek do dalszych jezior lodowcowych.

Gdzie się zatrzymać w Strbskim Pleso:

  • Apartment House Oliver: Pięknie zaprojektowany i dobrze wyposażony apartament z własnym wyżywieniem, wynajmowany w ramach małej rodzinnej zabudowy; 99€ za noc.
  • Grand Hotel Kempinski Wysokie Tatry: Ulubiony przez mieszkańców i gości, Kempinski przy Strbske Pleso jest jednym z najbardziej luksusowych tatrzańskich obiektów noclegowych, mieszczących się w tradycyjnych budynkach, z pięknym widokiem na jezioro lodowcowe i Tatry Wysokie; 235€ za noc.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé