|   | 

Podkowa Leśna - miasto-ogród blisko Warszawy

Podkowa Leśna - Gdzie to jest?

Centrum Warszawy oddalone jest zaledwie 25 kilometrów od miasta-ogrodu Podkowa Leśna. Ta niewielka, licząca około czterech tysięcy mieszkańców gmina ma swój urok i klimat. Najbardziej rzuca się w oczy wszechobecna zieleń, która ciągnie się wzdłuż ulic, na skwerach i na prywatnych posesjach. Przede wszystkim są to drzewa. Większość z nich nosi znak Pomnika Przyrody. Ogrody wokół starych, przedwojennych willi. Najpiękniej jest wiosną, kiedy kwitną kwiaty głogów i magnolii, forsycji, rododendronów, a także fiołków, przebiśniegów i forsycji. Chętnie wybiorę się tu o każdej porze roku. Do Warszawy najłatwiej dostać się kolejką WKD, pierwszą elektryczną kolejką w Europie. Droga krajowa 719 biegnie pomiędzy autostradą A2, a trasą S8.

Miasto ogród

Podkowa Leśna, najlepiej zachowany w Polsce przykład miasta-ogrodu, jest świadectwem jego pierwotnych założeń. Jego pomysłodawcą był Ebenezer Howard na początku XX wieku. Jest to szczególnie widoczne w układzie ulic w północnej części Podkowy. Półkola ulic ułożone są koncentrycznie, wzdłuż torów kolejowych. Przecinają one ulice rozchodzące się promieniście od dworca. Ważnym aspektem projektu był duży udział zieleni.

Howard zapewne nie wiedział, że w samym środku miasta-ogrodu znajdą się rezerwaty przyrody. To właśnie one nadają Podkowie Leśnej niepowtarzalny urok i wyjątkowy charakter. Wszystko to należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Kościelny ogród w mieście-ogrodzie

Najbardziej charakterystyczną i znaną budowlą w mieście jest kościół św. Krzysztofa. Jest on nie tylko ciekawostką historyczną, ale również cudem architektonicznym.

Został zbudowany w 1933 roku według bardzo nowoczesnego wówczas projektu. Inspiracją dla projektu był pawilon polski Wystawy Paryskiej z 1925 roku. Niewielki kościół otwierał się na dziedziniec z pergolami i otoczony był ogrodem. Nie jest to jednak zwykły ogród. Ma on osiem różnych tematów. Każdy z nich poświęcony jest innej roślinie, np. chronionej przyrodzie Polski czy ogrodom biblijnym.

Jan Henryk Rozen jest autorem fresku przedstawiającego św. Krzysztofa, a także witraży przedstawiających czterech świętych w ołtarzu. Jego freski znajdują się w katedrze ormiańskiej we Lwowie. Dwa obrazy jego autorstwa znajdują się w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo. W kościele znajdują się również liczne dzieła Stanisława Słoniny i Jerzego Kaliny.

Z parafią nierozerwalnie związana jest osoba ks. Kanonik Leon Kantorski był działaczem opozycyjnym, przyjacielem młodzieży, a także inicjatorem i wykonawcą rozbudowy kościoła. To właśnie tutaj w latach 60-tych zabrzmiała msza beatowa "Pan Przyjacielem Moim" w wykonaniu Katarzyny Garcianer.

Dwór Stawisko w Podkowie Leśnej

Podkowa Leśna - turystyka

Przez Podkowę Leśną przebiegają cztery szlaki turystyczne: czerwony, żółty, zielony i niebieski. W Lesie Młochowskim dostępne są trzy trasy dla rowerzystów: Mała, Średnia i Duża Pętla.

W okolicy znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Oferują one zarówno tradycyjne dania kuchni polskiej, jak i śródziemnomorskiej, gruzińskiej czy argentyńskiej.

Z noclegiem również nie powinno być problemu. W Podkowie znajduje się wiele pensjonatów. Trzygwiazdkowy hotel znajduje się w pobliżu siedziby Zespołu Mazowsze Karolina. Hotel-pałac w Żółwinie oferuje kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Każdy z obiektów posiada własny parking.

Imprezy cykliczne

Autosacrum, znane również jako. Co roku, w pierwszą niedzielę maja odbywa się święcenie samochodów i motocykli. Na otwarcie sezonu samochodowego pierwsze odbyło się w Podkowie Leśnej w 1933 roku. Obecnie imprezie towarzyszy zlot zabytkowych samochodów i motocykli z całego kraju oraz różnego rodzaju festyny. Dzień wcześniej, tj. w sobotę przed imprezą odbędzie się Bike-Sacrum.

Festiwal Otwarte Ogrody to kolejna cykliczna impreza, która odbywa się pod koniec lata. Można wtedy zwiedzić zabytkowe wille i ogrody, które udostępnili ich właściciele. W tym samym czasie można również zwiedzać wystawy, imprezy plenerowe, warsztaty.

W regionie znajduje się wiele ciekawych miejsc

Najbliższe sąsiedztwo Podkowy Leśnej jest równie interesujące. W promieniu trzech kilometrów znajduje się Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, które jest siedzibą Zespołu Mazowieckiego w Karolinie, Pałac Michaliny z Radziwiłłów w Żółwinie oraz Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni. Znajduje się tu również największe prywatne Muzeum Motoryzacji w Otrebusach.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé