|   | 

Pisanki wielkanocne: malowane, barwione a może wyklejane? 7 sposobów na pisanki wielkanocne.

​Tworzenie pisanek jest tradycją, bez której znaczna większość z nas sobie nie wyobraża Wielkanocy. Chociaż z reguły mówi się o jakiś kilkunastu sposobach dekorowania jajek, to miłośnicy pisanej przekonani są, że metod zdobienia przynajmniej jest kilkaset, a każdy z nas może dowolnie je łączyć oraz modyfikować, aby stworzyć najpiękniejsze ozdoby wielkanocne. Nie wiesz, w jaki sposób zrobić pisanki? Przedstawiamy poniżej kilka sposobów sprawdzonych, dzięki którym wyczarujemy zachwycające ozdoby na stół wielkanocny.

Skąd się wzięła tradycja pisanek wielkanocnych?

Zwyczaj malowania jajek już był znany w czasach rzymskiego cesarstwa. Najstarsze pisanki pochodzą wprost z terenów Mezopotamii. Najstarsze pisanki polskie pochodzą z końca dziesiątego wieku i zostały odnalezione w pozostałościach grodu na wyspie opolskiej Ostrówek.

W chrześcijaństwie pisanki są jednym z elementów wielkanocnej symboliki. Jajko jest symbole życia oraz jednocześnie zmartwychwstającego Chrystusa, który rodzi się do życia przyrody oraz siły broniącej przez całym złem.

Chociaż wszelkie jajka wielkanocne, także te, które są wkładane do koszyczka wielkanocnego nazywa się pisankami, to pisanki "prawdziwe" powstają poprzez rysowanie gorącym woskiem na skorupce oraz zanurzenie jajka w barwniku.

Jajka, które są barwione łupinami cebuli czy też sokiem z buraka nazywa się kraszankami, a oklejane skrawkami materiałów, serwetkami, papierem czy też włóczką to naklejanki czy też nalepianki.

Barwienie jajek - jak wykonać pisanki?

Obecnie, aby zrobić barwione jajka, a więc kraszanki, wystarczą nam barwniki, które mamy dostępne w sklepach internetowych, supermarketach oraz kwiaciarniach. Jednak wykorzystuje się tradycyjnie składniki naturalne, które większość z nas posiada w swojej kuchni. Możemy wyróżnić chociażby łupinki cebuli.

Jak zrobić kraszanki? Do garnka wkładamy jajka, jak i także łupiny białej oraz czerwonej cebuli, wszystko zalewa się zimną wodą. Całość należy gotować około siedmiu do dziesięciu minut. Wszystko jest zależne od odcienia, jaki zamierzamy uzyskać. Po gotowaniu jajek z łupinkami cebuli, będą one miały rdzawy kolor.

Jak barwić naturalnie jajka? Zamiast łupin użyć można kurkumy, soku z buraka, płatków bławatka, liści szpinaku, listków barwinka, kwiatu nagietka czy też pędów młodego żyta.

Malowanie farbkami - jak wykonać pisanki?

Do malowania pisanek będziemy potrzebować farbek plakatowych czy też akwarelowych, kubka z wodą oraz cienkiego pędzelka. Jajka ugotowane na twardo czy też wydmuszki malujemy farbkami we wzorki przez siebie wybrane. Musimy pamiętać o tym, że akwarelowe farbki mają kolory mniej intensywne oraz się sprawdzą przy jajkach o białej czy też bardzo jasnej skorupce. Jajka o skorupce ciemnej jest lepiej malować zdecydowanie plakatowymi farbkami.

Rysowanie mazakami - jak wykonać pisanki?

Pisanie po jajka ugotowanych czy też po wydmuszkach mazakami jest jednym ze sposobów najpopularniejszych jeśli chodzi o ozdabianie jajek. Bardzo podobnie jak w przypadku malowania farbkami, efekt, który uzyskamy, jest zależny wyłącznie od naszej wyobraźni, jak i także naszych umiejętności.

Aby móc zrobić pisanki, wystarczy na skorupce suchej jajka narysować wzór dowolny. Tenże sposób ozdabiania jajek na pewno spodoba się naszym dzieciom. Poniżej podajemy kilka inspiracji wzorów na pisanki. Są to: bazie, kwiatki, mały kurczaczek, wielkanocny baranek, wielkanocny zajączek, kratka, serduszka, gwiazdy, kokardy, ptaki oraz także fale.

Jak zrobić pisanki wykorzystując oklejanie?

Oklejanie jajek wymaga o wiele więcej cierpliwości niż ich malowanie farbkami czy też rysowanie po nich mazakami. Aby móc okleić jajka, będziemy potrzebować kleju, nożyczek, jak i także płatków kwiatów, włóczki, skrawków tkanin, skrawków papieru, serwertek, starych gazet, wstążeczek czy też bibuły. To, jak wyglądały będą pisanki po ozdobieniu, jest zależne od naszej twórczej inwencji oraz przez na zgromadzonych materiałów.

Więcej sposobów na udekorowanie pisanek znajdziesz na https://ladnydom.pl/budowa/1,167217,19662382,pisanki-wielkanocne-na-rozne-sposoby-jak-udekorowac-jajka-na.html.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé