|   | 

Oprawki okularowe i ich możliwości

Dla części osób noszenie okularów jest problemem, którego zdecydowanie woleliby uniknąć. Inni jednak uznają, że skoro jest to nieuniknione, to z okularów można zrobić wdzięczny dodatek modowy, podkreślający styl noszącego. Stąd też bardzo często można natknąć się na poradniki, podpowiadające, w jaki sposób dobierać okulary do kształtu twarzy. Tak też będzie i tym razem – spróbujemy udzielić kilku porad i wyjaśnień, które pozwolą wam wybrać takie oprawki okularowe, w których będziecie nie tylko poprawnie widzieć, ale także świetnie wyglądać.

Podstawowa zasada doboru okularów

Istnieje kilka metod doboru idealnie dopasowanych okularów. Jednak za najbardziej bezpieczną uznaje się po prostu zasadę przeciwieństw. Oznacza ona, że dobierając okulary powinniśmy robić to tak, by uzyskać większą harmonię twarzy, przyciągnąć wzrok patrzącego do jej atutów, a z kolei oddalić od niedoskonałości. Taka zasada dotyczy doboru wszystkich rodzajów okularów. Czyli zastosujemy ją zarówno kupując popularne „plusy” czy „minusy” do noszenia na co dzień, jak i okulary przeciwsłoneczne Aviator na plażę.

Dobrów wedle tej metody zakłada po pierwszy wiedzę, jaki mamy kształt twarzy. Nie każdy nią dysponuje, ale jest to bardzo proste do wyjaśnienia. Wystarczy patrząc w lustro, namalować na nim obrys swojej buzi. W ten sposób powstanie jakaś figura, którą możemy przyporządkować do jednego z podstawowych typów twarzy:

  • podłużnej, prostokątnej (o wyciągniętej budowie, lekko kanciastej),
  • trójkątnej (o szerokim czole),
  • kwadratowej (o wyrazistej szczęce i w dość regularnej, geometrycznej budowie),
  • okrągłą (o obrysie przypominającym obwód koła),
  • owalnej (około 1/3 dłuższej niż szerszej, z zaokrągloną sferę podbródka).

Ten ostatni typ twarzy dobrze wygląda w zasadzie w każdych okularach. Pozostałe jednak mogą wymagać lekkiej korekty wizualnej, by ładniej się prezentować.

Jakie oprawki wybrać?

Znając już swój rodzaj twarzy, możemy pomyśleć, jak nadać mu większej harmonii.

W przypadku twarzy okrągłej będziemy chcieli osiągnąć efekt jej wyszczuplenia, wydłużenia. W tym celu powinniśmy rozważyć oprawki okularowe prostokątne, ale także oprawki kocie oczy, charakterystycznie wydłużone w górnej części.

Twarz kwadratowa z kolei wymaga złagodzenia rysów. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się okulary o zaokrąglonych oprawkach i okrągłe. Z kolei twarz podłużną sugeruje się lekko poszerzyć, w tym celu stosując okulary typu awiator, okrągłe czy też duże modele typ oversize.

Kształt okularów to jednak jedno, ale aspekt modowy możemy rozważać również pod kątem oprawek o określonej budowie.

Oprawki pełne są najbardziej znane i popularne. Można wręcz powiedzieć, że klasyczne. To te modele, z których oprawka na całej swojej szerokości jest zabudowana. Bardzo dobrze nadają się więc dla osób, które chcą podkreślić wyraz swojej twarzy, przyciągnąć do niej wzrok. Polecane są zarówno przy rysach delikatnych, by je wzmocnić i nadać charakteru, jak i mocnych i zdecydowanych – tu jeszcze mocniej je podkreślają. Dostępne są w wielu kolorach, a także jako wersje transparentne.

Okulary typu żyłka to modele, gdzie widoczna jest tylko górna część oprawki. Dolna natomiast jakby „wisi” w powietrzu. Jest to więc wybór, który sugerowany jest osobom pragnącym wyglądu stylowego, eleganckiego, bez zbytniego rzucania się w oczy i epatowania okularami.

Jeszcze krok dalej idą tu okulary patentki. W tym przypadku widoczne są w zasadzie tylko soczewki i ich mocowanie do nosków i zauszników. Te okulary nie mają bowiem oprawek i niemal zupełnie nie rzucają się w oczy.

Artykuł partnera

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé