|   | 

Nasiona konopi siewnej i ich zalety

Niejedna osoba może być zaskoczona dowiadując się, jak wiele składników odżywczych można znaleźć w konopi siewnej. Konopie te znane są przede wszystkim z imponującej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9, a tym samym są pod tym względem znacznie bardziej wartościowe niż orzechy albo len. Imponuje także zawartość witaminy E. Szacuje się też, że łyżka nasion konopi siewnej jest w stanie pokryć nawet połowę dziennego zapotrzebowania na magnez. Nie bez znaczenia jest i to, że konopie siewne są cennym źródłem łatwego do przyswojenia białka.

Konopie siewne bez tajemnic

Konopie siewne pochodzą z Azji Środkowej i z pewnością nie można mówić o nich jako o współczesnym odkryciu. Są znane już od ponad trzech tysięcy lat i od tego też czasu wykorzystuje się ich prozdrowotne właściwości. Oczywiście, niełuskane nasiona prezentują się pod tym względem znacznie lepiej niż łuskane i nie powinno nas dziwić to, że często są ważnym elementem diety sportowców, wegetarian, wegan, a także tych osób, które ze względu na reakcję uczuleniową nie mogą sięgać po orzechy. Wspomniana już wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych to nie jedyny atut konopi siewnych. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że są one dostępne w idealnych proporcjach. Pozwala to na najpełniejsze korzystanie z charakterystycznych dla nich właściwości: działania przeciwzapalnego, zmniejszenia ryzyka zawału, czy też możliwości obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Konopie siewne, dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, są też w stanie wspierać leczenie wielu chorób skórnych, nawet tak wymagających, jak łuszczyca. Naukowcy nie mają też wątpliwości, że działają korzystnie na naszą sprawność umysłową wymiernie ją poprawiając.

Jakie zastosowanie mają konopie siewne?

Mówiąc o nasionach konopi siewnych zwraca się uwagę między innymi na to, że mamy w ich przypadku do czynienia ze źródłem pełnowartościowego białka. W stu gramach nasion znajduje się nawet 25 gramów białka, mamy więc do czynienia z liczbami, które dają do myślenia. Co więcej, białko to zawiera wszystkie znane nam aminokwasy na czele z tak zwanymi niezbędnymi, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, a organizm nie potrafi wyprodukować ich samodzielnie. Badania naukowe potwierdzają, że białko znajdujące się w nasionach konopi siewnej jest przyswajane przez nasz organizm lepiej niż choć te, które znajduje się w roślinach strączkowych.

Niełuskane nasiona konopi

Jeśli będziemy sięgać po niełuskane nasiona konopi, możemy mieć pewność, że uda się nam zapewnić organizmowi dostęp do cennego źródła błonnika pokarmowego. Jego właściwości są niemożliwe do przecenienia. Rozpuszczalny błonnik jest w stanie tworzyć w naszym żołądku lepki żel charakteryzujący się działaniem ochronnym dla przewodu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest również to, że jego obecność w żołądku sprawia, że dłużej towarzyszy nam również uczucie sytości, a tym samym łatwiej jest nam przeciwstawić się pokusie podjadania między posiłkami. Z kolei błonnik nierozpuszczalny skutecznie wymiata toksyny z przewodu pokarmowego radząc sobie doskonale także z ubocznymi produktami przemiany materii i niestrawionymi pokarmami.

http://lenikonopie.pl/

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé