|   | 

Stylowe mieszkanie

Od żartobliwych Palm Springs do skandynawskich, świat wrażliwości stylistycznej spotyka się i łączy w tym niestandardowym domu w Calgary.

Kiedy Wendy i Patrick McAllister spotkali się w bungalowie z lat 50-tych na liściastej ulicy w Bretanii, jednej z najstarszych dzielnic Calgary, zawiedli się. Na odwrotnej działce ciasta, niezwykły bungalow w kształcie litery U miał postawę.

"Pomyśleliśmy, że wyremontujemy i skończymy w super fajnym, nowoczesnym bungalowie w połowie wieku", mówi Wendy. Doświadczona restauratorka, Wendy zbudowała z mężem sześć domów i właśnie sprzedała Simple Spaces, swoją wieloletnią, niestandardową szafę i szklaną firmę.

Jak się okazało, fundamenty bungalowu były tandetne, prowadząc puste gniazda, które mają dwójkę dorosłych dzieci, do budowy nowych. Razem z architektem Glenem Brayem z firmy Evolve Home Design i Rockcreek Builders, para stworzyła modernistyczne mieszkanie z płaskimi dachami i oknami od podłogi do sufitu. Głęboko szare na zewnątrz, zachlapane słońcem pokoje zajmują ponad 5000 stóp kwadratowych powierzchni wewnętrznej.

Wendy zaprosiła projektantkę wnętrz Amandę Hamilton z firmy Amanda Hamilton Design (która zrobiła wszystko, począwszy od rysunków kuchni i łazienki, a skończywszy na znalezieniu mebli). "Uwielbiam jej mieszankę stylu. To współbrzmiało z nami", mówi Wendy, której własne gusta są eklektyczne - estetyczne nie bez ryzyka. Niczym strój, w którym fedora w dziwny sposób łączy się z suknią ślubną, eklektyczna hodgepodge może zawieść, ale w tym wystawnym, wieloaspektowym domu odnosi zdumiewający sukces.

"To był ciekawy proces, ponieważ Wendy miała tak specyficzne wyczucie stylu, ale nie mogliśmy położyć na nim palca", mówi Amanda, która żartuje, że dom ma "Mid-century-Scandinavian-Palm-Springs-Art-Deco glam-minimalistic" (powiedzmy pięć razy). Ubrany w kremowe sofy zaprojektowane przez Amandę, zrelaksowany salon rzeczywiście czuje się tak, jakbyś wylegiwał się nad Pianą Coladas. "Dom musiał być ciepły i zachęcający", mówi Wendy, "więc rzucasz buty do drzwi i chwytasz kieliszek wina, nie zastanawiając się, "gdzie mam siedzieć?""

Sprawdź także : Projekt mieszkania 50 m kw. w Warszawie >> 

W tym domu nigdy nie musisz zadawać takiego pytania. Każde pomieszczenie jest luźne i wciąż czuje się połączone. I jest wypełniony dziwacznymi detalami, od pary krzeseł z gorczycy przy kominku po ozdobne złote kanapy w głównej łazience. "Myślę, że jest to osobista kolekcja naszego stylu. Wiele się dzieje, ale nigdy nie ma się wrażenia, że jest rozczłonkowana" - mówi Wendy. "Amanda przybiła go mieszanką."

Nakładające się na siebie style łączą się w kuchni, w której kwitnie mosiądz, a szafy z czystą wyściółką mają japońską estetykę. "Matowa czerń jest bardziej płaska i miękka na rozciętym białym dębie", mówi Amanda. Blaty o litej powierzchni wspinają się aż po plecy, zapewniając wizualną ciągłość". Spiżarnia po lewej stronie ma piekarnik parowy i schowek na naczynia; prowadzi do błotnistej komory.

Na ścianie rozpościerającej się na 12 stóp, kominek gazowy w salonie jest silną architektoniczną obecnością. Pierś komina i palenisko są obłożone marmurem dla uzyskania luksusowego wykończenia. "Owinęliśmy wnętrze kominka na czarno, aby zminimalizować jego otoczenie", mówi Amanda. "Chcieliśmy zobaczyć ogień." Blondynki z dębowych ryflowanych podłóg są świeże na tle ciemności.

Biżuteryjno-zielone poduszki ocierają się o kolor żółty i dodają tekstury.

"Zrobiliśmy krzesła w genialnym aksamicie musztardowym", mówi Amanda. "Są klasyczne i ikoniczne, ale kolor czyni je wyjątkowymi." Kolekcjonerka kanadyjskich dzieł sztuki, Wendy, zamówiła tipsy od artystki Janice Tanton z Canmore, Alberta (poprzez Sztukę Piękną Gibsona).

"Przegroda z orzecha włoskiego za sofą częściowo oddziela drzwi wejściowe od salonu, dzięki czemu nie ma się wrażenia, że wchodzi się do tylnej części sofy" - mówi Amanda, która w ten sam sposób opisała schody prowadzące do piwnicy. Odcienie opalenizny, terakoty i kości słoniowej są charakterystyczne dla wystroju Palm Springs; tkanina nubby bouclé na niestandardowych kanapach ma przytulną jakość.

Kąpiel jego i jej mistrza cechuje się świeżą, rozszczepioną białą dębową próżniaczką. Złote sconcessy w stylu Art Deco są tak samo zachwycające jak klejnoty i dodają przestrzeni dziwactwa, mówi Amanda. Czarny kwiatowy obraz artysty z Vancouver, Bobbie Burgers, rozpryskuje się nad kąpielą. "Zakochuję się w tym obrazie każdego ranka na nowo", mówi Wendy.

Elegancja emanuje z głównej sypialni, gdzie plamy szarości na tapetach (są to duże pióra) są cechą zatrzymującą. Bogate węglowo-velwetowe łóżko, ultra-zamszowa szara otomana i lekko przefiltrowana draperia (wszystko na zamówienie) nadają pokojowi luksusowy charakter, którego poszukiwały właścicielki domu - mówi Amanda. Oświetlenie z mosiądzu jest motywem całego domu.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé