|   | 

Jak wygląda prawidłowy montaż bramy garażowej?

Od prawidłowego montażu bramy garażowej zależy jej płynna praca i niezawodność. Co prawda - w rzadkich przypadkach właściciele przydomowych garaży samodzielnie zajmują się montażem bramy wjazdowej, ale warto znać podstawowe zasady, aby dobrze wybrać firmę monterską, czy czuwać nad prawidłowym montażem bramy garażowej.

Montaż bramy garażowej krok po kroku

Najpopularniejsze są segmentowe bramy garażowe, które umożliwiają wygodne sterowanie i otwieranie bramy. Taki system nie zajmuje dodatkowego miejsca przed posesją - co jest szczególnie ważne w domach jednorodzinnych, który usytuowane są na dość małych działkach budowlanych.

  1. Wybór firmy montującej bramy

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór firmy zajmującej się montażem bram garażowych. Tutaj należy skrupulatnie podejść do tematu i znaleźć najlepszych fachowców. Przy montażu bramy istotne jest nie tylko prawidłowe założenie drzwi i podłączenie elektroniki, ale również transport na miejsce docelowe. Niektóre firmy nie zabezpieczają odpowiednio bramy, przez co mogą one przyjechać do klienta już wygięte, co nie wpłynie pozytywnie na jej późniejsze sprawne działanie.

  1. Wymierzenie wejścia pod bramę garażową

Można samodzielnie dokonać pierwszych pomiarów lub zlecić to zadanie fachowcom. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, to należy pamiętać o kilku ważnych parametrach:

  • Standardowa brama garażowa na auto osobowe, powinna mieć minimum 250 centymetrów szerokości i 200 centymetrów wysokości. Umożliwia to swobodny wjazd i wyjazd autem.
  • Przy dokonywaniu pomiarów nie można zapomnieć o zmierzeniu odległości między węgarkami a nadprożem.
  • Istotna jest również ilość przestrzeni pod sufitem (jest to istotne w przypadku montażu bramy garażowej segmentowej czy uchylnej). 
  • Warto poziomicą sprawdzić, czy podłoga nie ma znaczących uskoków, gdyż będzie to istotne przy montowaniu prowadnic.
  1. Montaż prowadnic pionowych

Po tych czynnościach można już przystąpić do właściwego montażu bramy garażowej, a dokładniej do instalacji prowadnic pionowych. Te łączy się wraz z listwą nadprożową oraz kątownikami. Taką konstrukcję należy przymocować do węgarków i nadproża.

  1. Montaż poziomych części bramy garażowej

Jeśli konstrukcja złożona z prowadnic pionowych i kątownika została zamocowana prawidłowo, to można przystąpić do instalacji części poziomej pod sufitem. Prowadzenia górne przykręcamy do szyn bocznych oraz do podwiesia montażowego, które przytwierdza się do stropu. Kolejnym etapem jest montaż podpory środkowej, wału z zabezpieczeniami i sprężynami na nadprożu.

  1. Składanie i montaż bramy garażowej

Kolejnym etapem jest złożenie bramy garażowej, która przywieziona została w panelach. Tę część rozpoczyna się od wstawienia pierwszego segmentu, począwszy od dołu. Potem kolejno nakłada się kolejne panele i dokładnie je przykręca do siebie.

  1. Montaż linek i naciąganie sprężyn

Po tym można już zamontować linki i dostosować do niej sprężyny, aby brama chodziła lekko i płynnie. Warto manualnie sprawdzić, czy montaż bramy garażowej przebiegł sprawnie i czy otwiera się ona prawidłowo, czy potrzebne są jeszcze poprawki.

  1. Montaż napędu

Ostatnim etapem jest podłączenie napędu i elektroniki  bramy garażowej. Na tym etapie również trzeba sprawdzić, czy brama reaguje na otwieranie pilotem i czy przy uruchomieniu mechanizmu całość działa sprawnie. Ważne jest, aby sprawdzić, czy brama garażowa nie opada przy otwieraniu. Jeśli tak się dzieje, to znak, że trzeba lepiej wyregulować linki. Potem brama jest gotowa do użytku.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé