|   | 

Epickie, aczkolwiek niepokonane rzeczy do zrobienia w Kapsztadzie!

Jako cyfrowa nomada, zawsze mam do czynienia z zagadką. Mogę być albo blisko natury, albo żyć w modnym, miejskim mieście z niesamowitym jedzeniem i zróżnicowanymi kulturami. Mogę albo mieć łatwy dostęp do szlaków turystycznych, albo do festiwali muzycznych i filmowych. Mogę albo oderwać się od wszystkiego w górach, albo zostać podłączona do cyfrowego świata za pomocą szybkiego wifi.

Jako cyfrowa nomada często czuję, że nie mogę mieć wszystkiego.

Ale moja ostatnia cyfrowa nomada w Kapsztadzie zmieniła to. Podczas mojej pierwszej podróży do RPA 5 lat temu wiedziałem, że jest to piękne miasto. Ale nie miałem pojęcia, jak bardzo będzie mi ono sprzyjać i inspirować.

Pod koniec 2019 roku spędziłem w mieście 2,5 miesiąca z moim partnerem. Żyjąc w cieniu Góry Stołowej (a później Devil's Peak) i odkrywając wszystkie niesamowite rzeczy do zrobienia w Kapsztadzie, nie mogliśmy po prostu zmusić się do wyjazdu.

NA WĘDRÓWKI I NA ZEWNĄTRZ: PRZYGODOWE RZECZY DO ZROBIENIA W CAPE TOWN

Kapsztad jest mekką aktywności na świeżym powietrzu i być może właśnie to najbardziej kocham w tym mieście. W jednej chwili można by robić miejskie rzeczy - łapać festiwal filmowy, chłodzić się w hipsterskiej kawiarni, próbować ręcznie robionego ginu. A w następnej można wspiąć się na górę, wybrać się na dziką ścieżkę do nieuchwytnego karakalu (!) lub złapać czerwony afrykański zachód słońca nad Oceanem Atlantyckim.

1. Wędrówka po Górze Stołowej na indyjskim szlaku Venster Trail

Do tej pory nie odwiedziłeś Kapsztadu, jeśli nie doświadczyłeś legendarnej Góry Stołowej. Jeśli jesteś umiarkowanie sprawny, opuść kolejkę linową i idź na górę - ale nie na popularny szlak Platekip Gorge. Co prawda jest to najszybsza trasa w górę, ale jednocześnie najbardziej ekscytująca. Pomyśl o krokach bez spektakularnych widoków, bez fynbosów, bez wędrówek po luźnych skałach i bez szans na dostrzeżenie dzikiej przyrody.

Podczas naszego pobytu wspięliśmy się na Table Mountain cztery razy (to uzależniające!), a jednym z moich ulubionych szlaków był India Venster. Wiąże się to z odrobiną wyeksponowanej wędrówki, po której następują skalne wędrówki, z oszałamiającymi widokami na Ocean Atlantycki, City Bowl i Lwią Głowę przez całą drogę!

Z Milesem, lokalnym certyfikowanym przewodnikiem, którego znaleźliśmy na Airbnb Experiences, wspięliśmy się na Table Mountain na indyjskim szlaku Venster i gorąco go polecamy. Szlak nie jest dobrze oznakowany, a ponadto góra może przynieść wiele niespodzianek, a w okolicy jest kilka zgłoszonych przestępstw, więc przewodnik jest niezbędny.

2. Rower (e-bike) na górę Chapman's Peak

Prawdopodobnie słyszałaś o Peak Drive Chapmana, ale jeśli chcesz zamienić ten wspaniały odcinek drogi w prawdziwą przygodę, to zamiast tego ruszaj w drogę! Droga jest stroma i kręta, góry za nią często spowija mgła, a poniżej ryczy Ocean Atlantycki. Nigdy nie zapomnę ekscytującego uczucia, jakim jest jazda w górę i szeptanie w dół drogi, z wiejącym wiatrem i zapierającymi dech w piersiach widokami dookoła.

W zależności od poziomu kondycji fizycznej, można skorzystać z funkcji wspomagania jazdy na rowerze elektronicznym, aby uczynić jazdę szybszą i łatwiejszą. Zarezerwowaliśmy to doświadczenie z Mhinti, który pracuje w Imizamo Yethu Township w pobliżu Hout Bay.

3. Jeśli się odważycie, wybierzcie się w górę Lwią Głową na trasę z czystymi kroplami (ale nie bez przewodnika!).

Na drugi dzień pobytu w Kapsztadzie znaleźliśmy się w jednym z punktów wyjścia na szlaku Lwa Głowy. Błyskawicznie nieświadomi tego, że nasz przewodnik nie prowadzi nas po zwykłych łańcuchach i drabinach, ale po szlaku klasy C, na którym odbywają się skalne wędrówki, ekspozycje i SHEER DROPS! W połowie drogi moja adrenalina pompowała tak mocno, że zapomniałem, że byłem tylko o krok od zakończenia mojej podróży (i życia) właśnie tam. Oszałamiające i rozpierające nerwy doświadczenie - a z perspektywy czasu, najbardziej szalona wędrówka, jaką odbyliśmy w/około Kapsztadu. Zdecydowanie nie dla nikogo, kto ma strach przed wysokością.

Powstrzymam się od ujawniania wiele na temat trasy, ponieważ naprawdę nie jest to wędrówka, którą powinieneś próbować samodzielnie + nie ma znaczników szlaku. Zarezerwuj ten z Marius / Irmina, i przekazać im z góry, że masz serce na jakąś przygodę!

4. Kajak wzdłuż wybrzeża Atlantyku o zachodzie słońca

Przytulona do wybrzeża Atlantyku, magia Kapsztadu jest tak samo w głębi lądu jak w wodzie. Ocean jest zazwyczaj zbyt zimny, by pływać, ale w słoneczny dzień, wybierz się do Sea Point lub Hout Bay, by popływać kajakiem na falach, w otoczeniu dramatycznych gór, ponieważ słońce spływa pod horyzont i maluje niebo w odcieniach różu i pomarańczu. Teraz widzisz, dlaczego tak trudno jest opuścić Kapsztad?

5. Odkryj unikalne fynbosy w zbiorniku kopalni srebra

Podobna do krzewu, drapiąca, miejscowa roślinność regionu Western Cape (zwana fynbos aka fine bush) nie jest zwykłą roślinnością. Jest to jedno z najmniejszych, a zarazem najbardziej zróżnicowanych królestw kwiatowych na świecie - i znajduje się pod ochroną UNESCO! Nasze pierwsze prawdziwe wprowadzenie do fynbosów miało miejsce w Zbiorniku Kopalni Srebra, chronionym obszarze niedaleko Zatoki Kalk - podczas wędrówki z Justinem, który nazywa ten obszar domem. Mimo, że znaleźliśmy się w otoczeniu chmur (i bez widoku), poznanie królestwa roślin, które widzieliśmy tyle razy w Kapsztadzie, ale nigdy tak naprawdę nie obserwowaliśmy, otworzyło nam oczy!

Kopalnia srebra oferuje jedną z łatwiejszych, łagodniejszych wycieczek w Kapsztadzie, idealną na niemalże każdy poziom kondycji. Gorąco polecam wybór Justina jako pierwszego przewodnika "fynbos" - nikt, kogo spotkaliśmy od tego czasu nie dorównał jego bogatej wiedzy i pasji do fynbosów.

6. Paraglida z Głowy Lwa

Jeśli widziałeś to miasto z gór i oceanu, to co powiesz na zwiedzanie go z nieba? W ciepłe, wietrzne dni wędrówek, często spoglądałem w kierunku Oceanu Atlantyckiego, aby zobaczyć paralotnie unoszące się na wietrze. Nigdy nie dotarliśmy do nieba w Kapsztadzie, ale paralotniarstwo w Himalajach Indyjskich to dla mnie tylko dreszczyk emocji. Oszczędzam to jako jeden z wielu powodów, by wrócić.

Przeglądajcie najlepsze paralotnie w Kapsztadzie.

7. Wejdź do Skeleton Gorge, aby odkryć "plażę" w górach.

Wąwóz Szkieletowy (Skeleton Gorge), który zaczyna się w Ogrodach Botanicznych Kirstenbosch, jest jedną z najbardziej wyjątkowych rzeczy w Kapsztadzie. Po pierwsze, zajmuje ona dziewiczy odcinek Newlands Forest - rzadkość wśród krzewów Kapsztadu. Po drugie, kiedy wsiądziesz i przejedziesz się na rowerze w kierunku zbiornika wodnego, wylądujesz na BEACH! W samym środku gór. Biały piasek na brzegach zbiornika wodnego. Absolutnie dziwne i niesamowite.

Wędrowaliśmy po Skeleton Gorge na własną rękę, ponieważ szlak jest dobrze zdefiniowany i nie ma żadnych zgłoszeń o przestępstwie w tej części góry. Należy uiścić opłatę za wstęp do Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch i podążać za znakami w kierunku Skeleton Gorge. Po objazdie w kierunku zbiornika wodnego, podążaj za znakami w kierunku kolejki linowej, aby go zdjąć (i oszczędzić kolana). Wędrówka trwa 5-6 godzin i wymaga umiarkowanego poziomu sprawności fizycznej.

8. Nocna wędrówka po Przylądku Dobrej Nadziei (jedna z najbardziej epickich rzeczy do zrobienia w Kapsztadzie)

W Parku Narodowym Przylądek Dobrej Nadziei jeździ wielu gości, ale jego prawdziwe cuda można odkryć tylko pieszo - na Przylądku Dobrej Nadziei podczas nocnej wędrówki! Pierwszego dnia wędrowaliśmy 20 km po dziewiczych plażach i górskich zboczach pokrytych kwitnącym śniegiem. Na piechotę natknęliśmy się na grupy strusi i nakrapiane zagrożone żółwie oraz niebieskooki gry skalne. Z parkowej chaty zobaczyliśmy wspaniały zachód słońca, wschód słońca i nocne niebo. Drugi dzień to wędrówka 13,5 km wzdłuż dramatycznych klifów i zapierające dech w piersiach widoki na Wybrzeże Atlantyckie. Niesamowite przeżycie (o którym wkrótce napiszę więcej szczegółów).

Rezerwacje na nocny szlak Cape of Good Hope muszą być dokonywane bezpośrednio z San Parks.

9. Spacer po Boomslang w Kirstenbosch Botanical Gardens

Zazwyczaj nie jestem fanem ogrodów stworzonych przez człowieka, ale Ogrody Botaniczne Kirstenbosch są jedyne w swoim rodzaju. U podnóża wschodnich zboczy Góry Stołowej znajduje się kilka szlaków spacerowych, głęboki wgląd w fynbos, Ogród Zapachowy i Ogród Zagłady z surrealistycznymi gatunkami roślin i zwierząt, które zostały wymazane z planety głównie dzięki ludzkiej interwencji. Jeśli robisz tylko jedną rzecz w ogrodzie, podążaj szlakiem do Boomslang - wiszący chodnik z baldachimem z widokiem na Diabelski Szczyt i McLear's Beacon. Warte odwiedzenia, nawet jeśli jest to jedna z najpopularniejszych rzeczy w Kapsztadzie.

Uber z miasta do Kirstenbosch Botanical Gardens kosztuje R110-130 (8-9$). Polecam przyjechać wcześnie i powoli pokonując wiele szlaków, odpowiednich dla wszystkich grup wiekowych i kondycyjnych. Może nawet zaniesienie pikniku do ogrodu!

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé