|   | 

Dzień Opiekuna Osób Starszych – sprawdź, jak i kiedy jest obchodzony!

Wykonujesz zawód opiekunki osób starszych? Musisz zatem wiedzieć, że w maju obchodzone jest święto wszystkich osób zajmujących się profesjonalnie opieką seniorów. Zostało ono ustanowione kilka lat temu z inicjatywy firmy Aterima Med, która od wielu lat organizuje wyjazdy do pracy w tym zawodzie do Niemiec. Dowiedz się, kiedy dokładnie i w jaki sposób obchodzony jest Dzień Opiekuna Osób Starszych.

Kiedy obchodzimy Dzień Opiekuna Osób Starszych?

Dzień Opiekuna Osób Starszych obchodzony jest 15 maja, a więc trzy dni po Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek. Swój dzień opiekunki mogą świętować dopiero od niedawna, ponieważ został on ustanowiony w 2018 roku. Pomysł jego stworzenia powstał w firmie Aterima Med oraz Akademii Opiekunów, które zajmują się organizacją pracy i szkoleniem opiekunów seniorów. Święto ma charakter ogólnopolski, a w jego obchodach aktywnie uczestniczą sami pomysłodawcy wydarzenia.

Dlaczego obchodzone jest święto opiekunów osób starszych?

Główną ideą przyświecającą organizacji Dnia Opiekuna Osób Starszych była chęć okazania troski o osoby, które na co dzień troszczą się o innych. Praca opiekunki polega bowiem na szeroko rozumianym wsparciu osoby starszej – głównie na pomaganiu jej w codziennych czynnościach, ale także na dbaniu o jej zdrowie i samopoczucie. Opieka nad seniorem zazwyczaj ma charakter kompleksowy, ponieważ dotyczy zaspokajania różnych potrzeb podopiecznego, które w każdym przypadku mogą być nieco inne. Wymaga to od opiekuna dużego zaangażowania, określonych umiejętności oraz elastyczności pozwalającej dostosować się do specyficznych warunków pracy.

Opiekunka osób starszych w istocie skupia się w swojej pracy na drugim człowieku i niesieniu mu pomocy. W efekcie wiele osób wykonujących ten zawód zapomina o swoich własnych potrzebach. Święto opiekuna ma im o tych potrzebach przypomnieć, a także być okazją do porozmawiania o swoich problemach z fachowcami oraz uzyskania cennych wskazówek ułatwiających codzienną pracę.

W jaki sposób obchodzony jest Dzień Opiekuna Osób Starszych?

Organizacją obchodów święta opiekunów zajmują się pomysłodawcy wydarzenia, czyli firma Aterima Med oraz Akademia Opiekunów. Każdego roku formułowany jest inny temat przewodni obchodów – w tym roku był on związany z dbaniem o zdrowie w dobie pandemii koronawirusa, a także sposobami na radzenie sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

W ten dzień opiekunka i opiekun osób starszych mogą skorzystać z różnych form wsparcia zorganizowanych przez pomysłodawców święta. Przede wszystkim mają możliwość:

  • porozmawiać ze specjalistami o różnych problemach związanych z pracą (z psychologiem, prawnikiem, pielęgniarką itp.) - kontakt możliwy jest albo pod bezpłatnym numerem telefonu albo za pośrednictwem mediów społecznościowych,
  • zadać pytanie ekspertom,
  • skorzystać z bezpłatnych materiałów szkoleniowych,
  • otrzymać dostęp do przygotowanych specjalnie na tę okazję artykułów tematycznych.

Z powyższych propozycji skorzystać mogą wszystkie osoby opiekujące się zawodowo seniorami. W szczególności są one skierowane do opiekunów pracujących za granicą, dla których zwłaszcza początki kariery wiążą się z koniecznością sprostania wielu nowym wyzwaniom. Firma Aterima Med doskonale zna potrzeby takich pracowników, ponieważ jej specjalnością jest organizacja pracy opiekunek w domach niemieckich seniorów. Wiedząc, z czym wiąże się opieka osób starszych w Niemczech, stworzyła nawet specjalny Dział Koordynacji i Wsparcia Opiekunów, którego pracownicy starają się na co dzień pomagać opiekunkom rozwiązywać rozmaite problemy.

Szczegółowe informacje na temat programu Dnia Opiekuna Osób Starszych są prezentowane na stronach internetowych organizatorów. Większość materiałów przygotowanych na tę okazję dostępnych jest online jeszcze przez długi czas po samym wydarzeniu, dlatego jeśli przegapiłaś lub przegapiłeś tegoroczne obchody święta opiekunek, wciąż masz okazję z nich skorzystać. 

 

https://www.aterima-med.pl/

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé