|   | 

Dotacje dla firm już istniejących

Największy wachlarz wsparcia mają do dyspozycji mikro, małe oraz także średnie przedsiębiorstwa. Dla nich dotacje zostały przewidziane przede wszystkim w specjalnych Programach Regionalnych województwa poszczególnych, ale także z Programu Polska Wschodnia oraz Programu Inteligentny Rozwój.   

Dotacja oraz kredyt

W kolejnych siedmiu latach będzie wykorzystywane szerzej wsparcie poza dotacyjne, a więc poręczenia, kredyty oraz pożyczki udzielane przez finansowych pośredników, w tym banki czy też fundusze poręczeniowe oraz pożyczkowe. Ich warunki będą w porównaniu z ofertą komercyjną preferencyjne. Będą one mogły mieć specjalne oprocentowanie, a firmom dużo łatwiej będzie uzyskać kredytową zdolność.  

Szanse największe mają na dotacje inwestycje, które są realizowane w kilku obszarach:   Projekty badawcze oraz wdrażanie innowacji Dofinansowanie przeznaczone na prowadzenie prac rozwojowych oraz badawczych, infrastrukturę do wdrażania innowacji oraz badań możemy uzyskać w Programie Inteligentny Rozwój, w programie regionalnym w danym województwie oraz w Programie Polska Wschodnia  

Rozwój działalności firmy Gdy prowadzimy działalność gospodarczą, to wiesz doskonale, że firma (głównie średni lub też mały przedsiębiorca) ma potrzeby inwestycyjne, które polegają na przykład na zakupie całkiem nowego sprzętu, rozbudowanie infrastruktury i tym podobne. Takie wydatki wcale się nie muszą wiązać ze specjalnie dużymi innowacjami, ale jednak pozwalają na rozszerzanie produkcji oraz samego zakresu usług. Wpływają także w sposób niezmiernie pozytywny na konkurencyjność naszej firmy działającej na rynku.

Takowe środki głównie są dostępne w postaci pożyczek. Będziesz oczywiście musiał je zwrócić, ale łatwiej je dostaniesz w banku, a same warunki spłaty będą o wiele korzystniejsze. Jeśli będziesz jednak chciał wziąć w banku kredyt, to wówczas Fundusze Europejskie także mogą nam pomóc. W jaki sposób? Dając stosowne poręczenie (gwarancja spłaty) takiemu właśnie bankowi w naszym imieniu.   Jeśli firmę prowadzić na wsi, to może Cię zainteresować Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie uzyskać można w Lokalnych Grupach Działania. Działają one najczęściej w kilku gminach sąsiednich. Pamiętajmy o tym, że z pomysłem swoim musimy się wpisać w strategie lokalne. O grupy lokalne działania zapytajmy w stosownym urzędzie gminy. Ich lista znajduje się chociażby na stronie - Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.  

Informatyzacja Dofinansowanie możemy uzyskać, jeśli chcemy przygotować chociażby portal e-usługowy, opracować tak zwane rozwiązanie B2B czy też systemy łączące Twoją firmę z systemami partnerów. Poza tym unijne środki możemy przeznaczyć na wprowadzenie systemów elektronicznych w ramach działalności, na przykład dotyczących zarządzania daną firmą czy też budowania relacji z klientami.   Rozwiązania ekologiczne Możesz przeznaczyć fundusze na przykład na samą termomodernizację budynków firmy, wprowadzenie technologi energooszczędnych czy też przebudowę produkcyjnej linii. Jeśli planujemy pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł, to wydatki na ten właśnie cel mogą być tak naprawdę częścią projektu.

https://www.a1europe.pl/aktualnosci/dotacje-unijne-dla-firm-juz-istniejacych-dotacje-na-rozwoj-firmy-2019-2020/taee_wfht

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé