Produkty niezbędne w zdrowej diecie. Sprawdź, czy...
Twoja codzienna dieta będzie zdrowa, jeśli Twoja kuchnia będzie pełna zdrowych produktów, które mają niską zawartość cukru, tłuszczu i...
Jeszcze w latach 60 XX wieku konopie siewne były popularne i masowo uprawiane również w Polsce, a obecnie mamy renesans zainteresowania nimi z racji zwiększenia świadomości ludzi i coraz rzadszym myleniem konopi siewnych z konopiami indyjskimi.
Konopie siewne (Cannabis sativa L.) od indyjskich różni to, że zawartość substancji psychotropowych THC jest w konopiach siewnych bliska zeru, kiedy indyjskie odurzają. Dzięki temu konopie siewne mogą być bezpiecznie używane do wielu zastosowań w przemyśle budowlanym i włókienniczym, w kosmetyce, a także do celów zdrowotnych oraz spożywczych.
Otoczone stosunkowo twardą łuską małe ziarenka konopne są prawdziwą bombą energetyczna i prozdrowotną dla ludzi w każdym wieku. Ziarna zawierają wszystko, co jest niezbędne człowiekowi do przetrwania, a więc wartościowe tłuszcze oraz białko, błonnik oraz witaminy i mikroelementy. Duże znaczenie ma również ich delikatny orzechowo-słonecznikowy smak, którym można urozmaicać wiele potraw.
Za najcenniejsze w nasionach konopi siewnych uważa się kwasy omega-6 oraz omega-3, czyli tłuszcze NNKT, które w nasionach występują w niezwykle korzystnych proporcjach dla ludzkiego organizmu. Ziarno konopi zawiera 30% tłuszczy, dlatego opłaca się dla zdrowia tłoczyć z nasion olej.
Dieta przeciętnego Polaka jest uboga w tłuszcze omega-3, toteż regularne spożywanie takiego oleju dostarcza deficytowych składników dla jego organizmu i znacznie wzmacnia układ odpornościowy. Odżywia komórki i wzmacnia błonę komórkową, a także usuwa toksyny, z kolei stosowanie zewnętrzne zapobiega zakażeniom skóry, niweluje stany zapalne, odżywia, działa kojąco na bóle mięśni i stawów.
Niemal połowa zawartości nasiona konopi siewnych jest zbudowana z dobrze przyswajalnego białka o pełnej zawartości aminokwasów i jest to rzadkość w świecie roślin.
Proteiny konopne są przy tym lekkostrawne, a więc mogą zastępować białko zwierzęce. Są doskonałe dla wegan, wegetarian, osób dbających o zdrową sylwetkę, dla sportowców. Białko można spożywać zarówno w formie surowych nasion, a także jako przetworzone na proszek białkowy z nasion odtłuszczonych i zmielonych.
Bogactwo witamin A, B1, B2, B3, B6, C i E to kolejna zaleta nasion konopi, a także minerałów: fosforu, cynku, magnezu, manganu, miedzi, sodu, wapnia oraz żelaza. Ziarenko w swojej łusce zawiera również błonnik, mający niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu jelit i całego układu pokarmowego.
Składniki odżywcze zawarte w tej jednej roślinie powodują, że jej spożywanie przynosi same korzyści. Nasiona konopi siewnych dają zastrzyk energii, poprawiają wygląd włosów i skóry, mają wpływ na trawienie, a także na samopoczucie. Oprócz tego dotleniają komórki oraz zmniejszają podatność na zachorowania na nowotwory.
Nasiona konopi mogą być traktowane podobnie do ziaren słonecznika i śmiało dodawane do sałatek, surówek, twarożku i jogurtu, a nawet makaronu. Są delikatne w smaku, nadają się więc do posypania nimi lodów, ciast, czy kanapek. Można je miksować z innymi składnikami i dodawać do odżywczej pasty albo hummusu, a można z nasion konopi siewnych ugotować również zupę.
Zupa ma swoją nazwę siemieniotka, a jej pochodzenie wywodzi się ze Śląska i chociaż dawniej jej przygotowanie wiązało się z ogromem pracy przy miażdżeniu nasion w moździerzu, to tradycja przetrwała, a obecnie można przygotować siemieniotkę w kwadrans, wystarczy zaopatrzyć się w łuskane nasiona.
Warto zjadać kilka łyżeczek nasion konopi dziennie. Dostarczymy w ten sposób prewencyjnie wiele składników odżywczych do organizmu.
Tekst napisano na podstawie materiałów marki Dobre Konopie – polskiej spółki General Hemp Marketing, od lat zaangażowanej w badania, rozwój, produkcję, promocję oraz sprzedaż produktów z konopi siewnych.
Firma prowadzi sprzedaż produktów własnych oraz importowanych, w zakresie żywności, suplementów diety oraz kosmetyków. Wszystkie wyprodukowano wyłącznie przy wykorzystaniu zatwierdzonych odmian Cannabis sativa L., czyli takich, które nie zawierają niedozwolonych ilości substancji psychoaktywnej delta 9 – THC.
Po więcej informacji na temat konopi wejdźcie na stronę http://konopnabazawiedzy.pl/
Twoja codzienna dieta będzie zdrowa, jeśli Twoja kuchnia będzie pełna zdrowych produktów, które mają niską zawartość cukru, tłuszczu i...
Czasami komercyjny sukces lub porażka odmiany marihuany nie zależy od jej potencji, smaku czy wydajności. Czasami chodzi tylko o nazwę. Chwytliwa...
Len złoty jest jednoroczną rośliną, która występuje głównie w Europie i Azji. Charakteryzuje się tym, że jest bogatszy w składniki...
Koszt leczenia uzależnienia od alkoholu w Polsce można ponieść za darmo. Czas oczekiwania w ośrodkach leczenia uzależnień, szpitalach z...
Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych!
Przekonaj się sam.