|   | 

Dlaczego warto jeść nasiona konopi?

Jeszcze w latach 60 XX wieku konopie siewne były popularne i masowo uprawiane również w Polsce, a obecnie mamy renesans zainteresowania nimi z racji zwiększenia świadomości ludzi i coraz rzadszym myleniem konopi siewnych z konopiami indyjskimi.

Konopie siewne (Cannabis sativa L.) od indyjskich różni to, że zawartość substancji psychotropowych THC jest w konopiach siewnych bliska zeru, kiedy indyjskie odurzają. Dzięki temu konopie siewne mogą być bezpiecznie używane do wielu zastosowań w przemyśle budowlanym i włókienniczym, w kosmetyce, a także do celów zdrowotnych oraz spożywczych.

Prawdziwa bomba energetyczna

Otoczone stosunkowo twardą łuską małe ziarenka konopne są prawdziwą bombą energetyczna i prozdrowotną dla ludzi w każdym wieku. Ziarna zawierają wszystko, co jest niezbędne człowiekowi do przetrwania, a więc wartościowe tłuszcze oraz białko, błonnik oraz witaminy i mikroelementy. Duże znaczenie ma również ich delikatny orzechowo-słonecznikowy smak, którym można urozmaicać wiele potraw.

Źródło kwasów omega-3 i 6

Za najcenniejsze w nasionach konopi siewnych uważa się kwasy omega-6 oraz omega-3, czyli tłuszcze NNKT, które w nasionach występują w niezwykle korzystnych proporcjach dla ludzkiego organizmu. Ziarno konopi zawiera 30% tłuszczy, dlatego opłaca się dla zdrowia tłoczyć z nasion olej.

Dieta przeciętnego Polaka jest uboga w tłuszcze omega-3, toteż regularne spożywanie takiego oleju dostarcza deficytowych składników dla jego organizmu i znacznie wzmacnia układ odpornościowy. Odżywia komórki i wzmacnia błonę komórkową, a także usuwa toksyny, z kolei stosowanie zewnętrzne zapobiega zakażeniom skóry, niweluje stany zapalne, odżywia, działa kojąco na bóle mięśni i stawów.

Zamiast zwierzęcego białko konopne

Niemal połowa zawartości nasiona konopi siewnych jest zbudowana z dobrze przyswajalnego białka o pełnej zawartości aminokwasów i jest to rzadkość w świecie roślin.

Proteiny konopne są przy tym lekkostrawne, a więc mogą zastępować białko zwierzęce. Są doskonałe dla wegan, wegetarian, osób dbających o zdrową sylwetkę, dla sportowców. Białko można spożywać zarówno w formie surowych nasion, a także jako przetworzone na proszek białkowy z nasion odtłuszczonych i zmielonych.

Błonnik, makro i mikroelementy

Bogactwo witamin A, B1, B2, B3, B6, C i E to kolejna zaleta nasion konopi, a także minerałów: fosforu, cynku, magnezu, manganu, miedzi, sodu, wapnia oraz żelaza. Ziarenko w swojej łusce zawiera również błonnik, mający niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu jelit i całego układu pokarmowego.

Składniki odżywcze zawarte w tej jednej roślinie powodują, że jej spożywanie przynosi same korzyści. Nasiona konopi siewnych dają zastrzyk energii,  poprawiają wygląd włosów i skóry, mają wpływ na trawienie, a także na samopoczucie. Oprócz tego dotleniają komórki oraz zmniejszają podatność na zachorowania na nowotwory.

Jak należy jeść nasiona konopi?

Nasiona konopi mogą być traktowane podobnie do ziaren słonecznika i śmiało dodawane do sałatek, surówek, twarożku i jogurtu, a nawet makaronu. Są delikatne w smaku, nadają się więc do posypania nimi lodów, ciast, czy kanapek. Można je miksować z innymi składnikami i dodawać do odżywczej pasty albo hummusu, a można z nasion konopi siewnych ugotować również zupę.

Zupa ma swoją nazwę siemieniotka, a jej pochodzenie wywodzi się ze Śląska i chociaż dawniej jej przygotowanie wiązało się z ogromem pracy przy miażdżeniu nasion w moździerzu, to tradycja przetrwała, a obecnie można przygotować siemieniotkę w kwadrans, wystarczy zaopatrzyć się w łuskane nasiona.

Warto zjadać kilka łyżeczek nasion konopi dziennie. Dostarczymy w ten sposób prewencyjnie wiele składników odżywczych do organizmu.

Tekst napisano na podstawie materiałów marki Dobre Konopie – polskiej spółki General Hemp Marketing, od lat zaangażowanej w badania, rozwój, produkcję, promocję oraz sprzedaż produktów z konopi siewnych.

Firma prowadzi sprzedaż produktów własnych oraz importowanych, w zakresie żywności, suplementów diety oraz kosmetyków. Wszystkie wyprodukowano wyłącznie przy wykorzystaniu zatwierdzonych odmian Cannabis sativa L., czyli takich, które nie zawierają niedozwolonych ilości substancji psychoaktywnej delta 9 – THC.

Po więcej informacji na temat konopi wejdźcie na stronę http://konopnabazawiedzy.pl/

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé