|   | 

Diastema - co to jest?

Diastema oznacza przerwę pomiędzy przyśrodkowymi i pierwszymi siekaczami górnej szczęki. Uważa się ją za defekt estetyczny tylko wtedy, gdy przerwa między pierwszym a drugim zębem jest mniejsza niż 2 mm. Nie ma żadnych wskazań do podjęcia leczenia. Jeśli diastema jest większa, należy ją leczyć.

U dzieci z nieleczoną diastemą może wystąpić wada wymowy, tzw. seplenienie świszczące. Występuje ona podczas artykulacji i wymawiania głosek dentalizowanych (np.: s, s, z, z, c). Szczelina między zębami może również sprzyjać chorobom przyzębia.

Przyczyny diastemy - skąd się bierze przerwa między zębami?

Istnieje wiele powodów, dla których między trzonowcami powstaje przerwa.

  • Jeśli przerwa między nimi spowodowana jest nieprawidłowym zawiązkiem lub przerośniętym wędzidełkiem wargi górnej, mamy do czynienia z diastemą.
  • Z hipodoncją mamy do czynienia, gdy brakuje siekacza bocznego. Mikrodoncja to brak siekaczy bocznych. Zmniejszona wielkość zębów może prowadzić do ich rozdzielenia z powodu dużej ilości miejsca w szczęce lub gdy po obu stronach kości podniebiennych za siekaczami znajduje się ząb nadliczbowy. Hyperdontia - jest to fałszywa diastema.
  • Występuje, gdy zęby stałe są zastępowane zębami mlecznymi. Jest to tzw. diastema fizjologiczna.

Różne rodzaje diastemy można również rozróżnić na podstawie ich wzajemnego położenia. I tak, jeżeli:

  • jedynki są ustawione równolegle do siebie - to mamy do czynienia z diastemą równoległą.
  • Korzenie siekaczy przyśrodkowych i przyśrodkowych są od siebie oddalone, ale brzegi zębów są bliżej siebie. Jest to tzw. diastema zbieżna.
  • Korzenie pojedynczych zębów są bardzo blisko siebie, ale brzegi zębów są dość daleko od siebie. Nazywa się to diastemą rozbieżną.
  • Oprócz względnej pozycji siekaczy przyśrodkowych i centralnych w łuku zębowym, każdy rodzaj diastemy ma swoją własną metodę leczenia, która pozwoli na zamknięcie luki.

Jak usunąć diastemę? Dowiedz się więcej na stronie http://astratechdental.pl/jak-usunac-diasteme_njjm.a

Diastema

Czy diastema jest dziedziczna?

Wykazano, że geny odgrywają istotną rolę w określaniu cech uzębienia, takich jak kształt, wielkość i kolor zębów. Kształt, wielkość i kolor Twoich zębów. To samo dotyczy przerw między zębami. Diastema może być przekazywana w dół, jeśli wędzidełko wargi jest przerośnięte. Przerwa między siekaczami jest również spowodowana brakiem równowagi między szerokością siekaczy, a wielkością kości szczęk. Taki układ zębów może być przekazywany z rodziców na dzieci.

Czy diastemę można w ogóle leczyć?

Możliwości leczenia zależą od przyczyny diastemy. Diastema fizjologiczna nie wymaga specjalistycznego leczenia. Szczelina między pierwszym a drugim zębem zanika w sposób naturalny, gdy u dziecka pojawią się siekacze boczne. Diastema rzekoma spowodowana jest brakiem siekaczy bocznych. Najlepiej jest umieścić implanty podczas usuwania zęba nadliczbowego. Należy również połączyć płytki akrylowe za pomocą śruby lub sprężyn międzyzębowych i przymocować płytkę akrylową za pomocą śruby. Prawdziwa diastema wymaga podcięcia wędzidełek i założenia aparatu ortodontycznego.

Leczeniem diastemy mogą być zainteresowani pacjenci, u których luka między pierwszym a drugim zębem nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych ani defektów estetycznych. Po dokładnym badaniu lekarz może zalecić aparat ortodontyczny, który jest wykonywany na zamówienie i dopasowany do budowy anatomicznej pacjenta. Aparat musi być noszony przez około rok. Na oszlifowane wcześniej zęby można przykleić licówki (cienkie płatki porcelany maskujące szczelinę). Nazywa się to bondingiem lub maskowaniem diastemy kompozytem. Metoda ta nie jest tak trwała jak licówki.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé