|   | 

Czy hydroksyzyna jest bezpieczna na uspokojenie?

Jednym z najpopularniejszych leków, które są stosowane na uspokojenie jest hydroksyzyna (hydroxizinum). Lek ten również znany jest ze swojego działania antyhistaminowego. Na uwadze należy mieć fakt, że hydroksyzyna jest wydawana wyłącznie na receptę, więc decyzja na zażycie tabletek lub syropu wymaga porady lekarskiej. Podstawowymi pytaniami są: czy lek jest przeznaczony dla wszystkich i czy w ogóle jest bezpieczny dla organizmu?

Głównymi działaniami hydroksyzyny są: uspokajające, przeciwlękowe i przeciwświądowe. Lek ma znaczący wpływ na układ nerwowy człowieka, więc oznacza to, że jest zaawansowanym środkiem leczniczym i należy wiedzieć, kto może i powinien go przyjmować.

Leki uspokajające

Obecnie wielu ludzi decyduje się na różne leki na uspokojenie, choć w wielu przypadkach jest to samodzielny krok bez wizyty lekarskiej. Łatwo trafić w internecie na wypowiedzi ludzi odnośnie hydroksyzyny, która jest dla nich najczęstszym wyborem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak dokładnie działa ten lek i jakie ryzyko może nieść, jeśli zażywa się go bez specjalistycznej wiedzy.

Wielu ludzi uzależniło się się od leków na uspokojenie. Niestety w dużej liczbie przypadków leki te nie mają związku z ewentualnymi schorzeniami układu nerwowego. Uzależnienie od tego typu leków często jest wywołane przez nierozsądne eksperymentowanie z nimi, a nierzadko najlepszą decyzją jest niezażywanie żadnych leków. Należy zapamiętać najważniejszą zasadę, że leki na uspokojenie można zażywać tylko po akceptacji lekarskiej. Tak samo sprawa wygląda z dzienną dawką tych leków - należy zażywać taką ilość, jaką zalecił lekarz i wyłącznie jeden rodzaj leku.

Dla kogo hydroksyzyna?

Hydroksyzyna wpływa na układ nerwowy. Najczęściej stosuje się ją przy stanie pobudzenia nerwowego, nerwicy lękowej lub innych przypadkach związanych z napadami lękowymi. Dzięki swoim właściwościom antyhistaminowym stosuje się ją także przy objawach alergicznego świądu, lecz zwykle jej zażywanie jest krótkotrwałe i przy bardzo ostrych objawach alergicznych. Hydroksyzyna jest stosowana także u pacjentów, którzy posiadają objawy świądu spowodowanego zaburzeniami układu nerwowego.

Tabletki i syrop z hydroksyzyny są przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Jej dożylne zażycie jest stosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy występuje gwałtowny atak paniki.

Hydroksyzynę stosuje się między innymi przy: nadmiernym pobudzeniu, niepokoju, nerwicy lękowej, nadpobudliwości psychoruchowej czy świądzie alergicznym lub związanym z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego.

Kiedy nie stosować hydroksyzyny?

Możliwość zażywania tego środka przez dzieci może być myląca. Nieprawidłowe i niewskazane zażywanie hydroksyzyny może być szkodliwe dla zdrowia organizmu i prowadzić do uzależnienia. Należy przyjmować wskazaną przez lekarza dzienną dawkę leku, by uniknąć skutków ubocznych.

Lek jest wydawany na receptę dla danej osoby, więc nie wolno dzielić się nim z innymi, którzy nie skonsultowali swoich objawów z lekarzem.

Pacjent w czasie wizyty lekarskiej dowiaduje się o skutkach zażywania hydroksyzyny. Nie powinna być ona jednak stosowana u osób, które między innymi: posiadają zaburzenia oddychania, astmę, nadciśnienie tętnicze, napady drgawkowe czy różne choroby serca, jelit lub tarczycy.

Skutki uboczne zażywania hydroksyzyny

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są te związane z zaburzeniami układu nerwowego, pokarmowego lub sercowo-naczyniowego. Lek także negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn. Również niewskazane jest zażywanie hydroksyzyny przez osoby opiekujące się małymi dziećmi.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé