|   | 

6 zasad urządzania salonu

Ważne jest, aby rozważyć wiele czynników podczas projektowania przestrzeni życiowej. Dzieje się tak dlatego, że pokoje dzienne często służą wielu celom. O czym powinieneś pamiętać, planując pokój dzienny? I jakie zasady powinieneś zastosować, aby zapewnić, że będzie on funkcjonalny, wygodny i elegancko zaprojektowany?

Salon - reprezentacyjna przestrzeń w domu

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem domowym. To w nim członkowie rodziny wspólnie wypoczywają, a goście są przyjmowani. Salon można określić jako centrum domu. Ważne jest, aby spełniał on potrzeby wszystkich domowników pod względem przestrzeni, kształtu i stylu.

Każdy z tych czynników jest kluczowy, ponieważ decyduje o komforcie przebywania w tym pomieszczeniu oraz o jego wizualnym odbiorze. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Należy pamiętać, że nawet pozornie drobne szczegóły mogą mieć znaczący wpływ na aranżację przestrzeni mieszkalnej. Te 6 zasad pomoże Ci zaprojektować salon w najbardziej efektywny sposób.

1. Osobna kuchnia czy salon aneksem kuchennym?

Połączenie salonu i kuchni w aneksie od wielu lat jest popularnym wyborem projektowym w domach jednorodzinnych. Trend ten wynika z chęci uzyskania maksymalnej przestrzeni we wnętrzu. Można ją osiągnąć poprzez usunięcie zbędnych podziałów, takich jak ściany działowe. Co należy wziąć pod uwagę w takiej sytuacji. Należy zachować funkcjonalność zarówno strefy dziennej, jak i kuchennej. Użytkownicy muszą mieć swobodę poruszania się, a sprzęt musi być dostępny. W obu pomieszczeniach należy zastosować taką samą aranżację, aby przestrzeń była harmonijna.

Nie zawsze trzeba rezygnować z podziału przestrzeni w salonie i kuchni. Można to jednak zrobić w subtelny sposób lub po prostu wizualnie. Wyspa kuchenna jest dobrym rozwiązaniem dla dużych pomieszczeń, natomiast w mniejszych pomieszczeniach można zastosować blat. Czasami wystarczy inny materiał na podłogę, aby zaakcentować granicę między strefami.

Większą swobodę mamy, gdy urządzamy przestrzeń dzienną niezależną od kuchni. O ile oba wnętrza mogą być urządzone w tym samym stylu, o tyle można zdecydować się na inne kolory, faktury czy wzory. Indywidualne preferencje będą dyktować wybór oddzielnej kuchni. Jest to jednak często stosowane rozwiązanie w większych domach.

2 Jak duży powinien być salon, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Trudno jest określić idealne wymiary salonu. Wszystko zależy od wielkości domu, indywidualnych preferencji oraz liczby domowników. Pokój dzienny musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkich. W małym domu salon powinien mierzyć co najmniej 20-25m2. W większych budynkach powierzchnia salonu jest często znacznie większa, nierzadko przekracza 30 m2. Jak urządzić mały salon? Dowiedz się więcej na https://aranzacjesalonu.pl/aranzacja-salonu/aranzacja-malego-salonu/wade_darp

Należy pamiętać, że zbyt mała lub zbyt duża przestrzeń mieszkalna sprawi, że będzie ona niewygodna i nieużyteczna. Ważne jest, aby przy planowaniu jej wielkości zdecydować, czy chcemy mieć przestrzeń mieszkalną z jadalnią. Najlepiej powiększyć przestrzeń o około 2m2, aby stworzyć funkcjonalną jadalnię. Wówczas dokonamy przydziału stołu.

3. Kształt salonu a aranżacja pokoju dziennego

Dokładne wymiary i kształty salonów będą zależały od projektu. Należy jednak pamiętać, że minimalna szerokość to 4 m. Pozwala to na łatwe ustawienie mebli i swobodne poruszanie się po całym wnętrzu.

Jak urządzić prostokątny lub kwadratowy salon? Pierwszym krokiem w urządzaniu pomieszczenia jest podjęcie decyzji, gdzie zostaną ustawione meble. Po pierwsze, w salonie powinno znaleźć się wystarczająco dużo mebli zarówno na sprzęt wypoczynkowy, jak i RTV. Meble te najlepiej ustawić przy jednej ze ścian. Te pierwsze znajdują się w odpowiedniej odległości od nich, aby umożliwić wygodne oglądanie telewizji. W mniejszym salonie można również umieścić wszystkie meble pomiędzy dwoma ścianami.

Salon

4 Jak urządzić wejście do salonu?

Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli wejście do strefy dziennej będzie znajdowało się na wprost okna. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestronnego i jasnego jeszcze przed przekroczeniem progu. Nie zawsze jest to możliwe, więc najlepszym rozwiązaniem jest wejście oddalone od narożnika. Pamiętaj, że wejście musi umożliwiać dobrą komunikację między wszystkimi wnętrzami domu.

Do otwarcia wejścia do salonu można wykorzystać drzwi wahadłowe. Nie jest to jednak jedyna opcja. Możesz również użyć tradycyjnych drzwi wahadłowych, aby wejść do salonu. Takie przejścia są szersze niż otwory na drzwi i mogą mieć formę prostokąta, lub łuku w zależności od projektu.

5. Jak zaprojektować strefy odpoczynku i ruchu w pokoju dziennym?

Jest to kluczowy aspekt dekorowania przestrzeni życiowej. Ważne jest, aby strefa odpoczynku nie była utrudniona przez pasy ruchu, gdy idziemy do sypialni, na taras lub do kuchni. Pasy ruchu nie powinny przebiegać przez kącik telewizyjny. Powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się pomiędzy ważnymi punktami.

Ważne jest, aby zastanowić się nad rozmieszczeniem mebli. Powinny być one umieszczone w taki sposób, aby umożliwić poruszanie się po całym wnętrzu.

6. Oświetlenie w salonie - jak rozmieścić lampy?

Oświetlenie jest kluczowym aspektem dekorowania salonu. Jasne salony są bardziej zachęcające i czują się bardziej komfortowo. Dlatego ważna jest odpowiednia liczba okien i ich lokalizacja. Konieczne jest sztuczne oświetlenie, które obejmuje główne źródło światła na suficie oraz lampy punktowe, które oświetlają wybrane obszary.

Jeśli salon i jadalnia są połączone, oświetlenie sufitowe powinno znajdować się w centrum sklepienia. Dodatkowe światło zapewni lampa podłogowa, umieszczona w pobliżu sofy lub fotela, albo kinkiety zawieszone na ścianie.

Salon można urządzić w niemal dowolny sposób. Każdy przypadek powinien być dokładnie przemyślany, aby wnętrze było wygodne i nadawało się do codziennego użytkowania przez każdego z domowników.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé