|   | 

Wyciskarki wolnoobrotowe do soków

Wyciskarka do soków to w obecnych czasach niezastąpiony sprzęt w każdej kuchni. Pozwala codziennie dostarczyć organizmowi dawkę witamin i minerałów w przyjemnej i skoncentrowanej formie. Przed zdecydowaniem się na określony model wyciskarki do soków warto zapoznać się z jej wadami i zaletami, a także wiedzieć na co zwrócić uwagę czym kierować się przy jej wyborze. Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Wady i zalety wyciskarki do soków

Do niewątpliwych zalet wyciskarki do soków zaliczyć należy:

  • poręczność, zajmuje niewiele miejsca,
  • wysoka zawartość substancji odżywczych w soku,
  • soki utrzymują świeżość dłużej, niż przygotowywane w sokowirówce,
  • możliwość wyciskania soków do smoothie i koktajli (zioła, liście),
  • automatyczne pobieranie owoców z tłoka - w przypadku wolnoobrotowej wyciskarki,
  • cicha praca urządzenia.

Wyciskarka ma także kilka wad:

  • czasochłonność przygotowywania soków,
  • wolna praca sprzętu (dzięki temu jednak zachowana jest większość składników odżywczych).

Rodzaje wyciskarek do soków

Wyciskarki podzielić można na elektryczne i ręczne. Te drugie są lekkie i poręczne oraz mają niewielkie rozmiary. Używa się ich przede wszystkim do wyciskania soku z małych ilości warzyw, owoców lub ziół. Taki sprzęt sprawdzi się w szczególności dla osób, które często podróżują i chcą mieć wyciskarkę zawsze przy sobie.

Z kolei elektryczne wyciskarki dzielą się na jednoślimakowe i dwuślimakowe. Ślimak ustawiony może być w poziomie albo w pionie

Wyciskarki do soków jednoślimakowe

Wyciskarki jednoślimakowe dostępne są w dwóch wariantach: z ostrzami i bez. Te wyposażone w ostrza zdecydowanie szybciej pracują. Wadą jest jednak pozbawienie wyciśniętego soku części składników odżywczych. Urządzenia bez ostrzy pracują wolniej, jednak otrzymane soki są pełnowartościowe.

Wyciskarki ze ślimakiem ustawionym w poziomie

Wyciskarki poziome odznaczają się szybkim myciem ze względu na specjalnie zaprojektowane sita. Oprócz tego w takich wyciskarkach można zamontować dodatkowe adaptery przeznaczone np. do robienia lodów.

Wyciskarki do soków dwuślimakowe

Ten rodzaj sprzętu stworzony został do najcięższych zadań, gdyż urządzenia tego typu odznaczają się wysoką efektywnością. Wyposażone są w dwa wałki. Otrzymywany sok jest pełnowartościowy i zachowuje wszelkie witaminy, minerały oraz enzymy. Do wad wyciskarki dwuślimakowej należy długi czas przygotowania soku.

Wyciskarka do cytrusów

Odrębnym typem wyciskarki jest urządzenie przeznaczone do wyciskania cytrusów. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika, która waha się od 0,2 do 1litra. Optymalna wielkość do 0,5 litra. Warto także sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest dzbanek, do którego przelewa się sok. Dzbanek powinien być przeźroczysty. 

W większości wyciskarki do cytrusów wykonane są z tworzywa sztucznego. Można jednak spotkać modele wzmocnione stalowymi elementami, które gwarantują większą trwałość urządzenia.

Moc wyciskarki do soków 

Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 100 do 450 W. W przypadku wyciskania soków jedynie z miękkich owoców, wystarczy wyciskarka o mocy od 100 do 150 W. Im warzywo lub owoc jest twardszy, tym moc sprzętu powinna być większa. Z tego względu najlepiej od razu wybrać urządzenie o dużej mocy. 

Rodzaj ślimaka

Ważną kwestią są materiały użyte do wykonania ślimaka. Powinien on być zrobiony z tworzyw PBA Free, czyli wolnych od bisfenolu A. Substancja ta może przedostawać się do soku ze ślimaków wykonanych z tworzyw sztucznych. Z tego względu warto wybierać urządzenia wyposażone w ślimak wykonany z ceramiki. 

Wielkość otworu wejściowego 

Od wielkości otworu wejściowego będzie zależało w jakim tempie sprzęt bedzie przetwarzał surowce. W wyciskarkach producenci stosują otwory od 4 do 7,5 cm. Urządzenia z największymi otworami przetwarzają sok zdecydowanie szybciej, niż z otworem 4 cm. W przypadku częstego używania wyciskraki (kilka razy w tygodniu) warto zdecydować się na urządzenie z dużym otworem wsadowym.

Dodatkowe funkcje wyciskarek do soków

Wybierając sprzęt zgodnie z własnymi preferencjami, warto zwrócić uwagę także na inne, dodatkowe funkcje, m. in.:

  • regulowanie gęstości soku - umożliwia uzyskanie różnorodnej konsystnecji soku, np. klarowne lub z zawartością pulpy,
  • automatyczne odprowadzanie miąższu - spychany jest on do zbiornika, dzięki czemu sprzętu nie trzeba rozkręcać na części oraz opróżniać sita,
  • wymienne wałki ślimakowe - w zależności od surowca można zamontować inne wałki, np. do ziół,
  • gumowe nogi - zapobiegają ślizganiu się urządzenia na blacie,
  • specjalne końcówki do mielenia kawy, mięsa, wyciskania oleju, robienia makaronów, czy lodów; dzięki takim dodatowym końcówkom urządzenie staje się wielofunkcyjne i można za jego pomocą przygotować np. posiłki dla niemowląt,
  • blokada kapania - ta dodatkowa funkcja dostępna jest w urządzeniach, które wyposażone są w lejek; dzięki temu przygotowany są nie znajdzie się na blacie kuchennym.

Wyciskarka to przydatny sprzęt, który pozwoli cieszyć się zdrową przekąską każdego dnia. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na powyższe parametry i dobrać urządzenie zgodnie z oczekiwaniami. Warto sprawdzić ofertę wyciskarek na https://hurompolska.pl/ 

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé