|   | 

Usuwanie ósemek - czy zabieg jest bolesny?

Ósemki to zęby, które nie pojawiają się u każdego. Niektórzy wcale ich nie mają, a inni posiadają na przykład tylko jeden czy dwa takie zęby. Z uwagi, iż nie wyrastają u każdej osoby, ósemki są uznawane za zęby niezwykłe i nazywane nawet "zębami mądrości". Niestety, są także znane jako zęby bardzo kłopotliwe, ponieważ z ich obecnością mogą wiązać się przeróżne problemy. Nie pojawiają się one jednak za każdym razem, a sam chirurgiczny zabieg usunięcia zębów mądrości nie jest wcale tak okropny, jak niektórzy myślą. Warto oddzielić mity od prawdy i dowiedzieć się więcej o ósemkach!

Ósemki - kiedy trzeba je usunąć?

Choć ósemki to zęby dość kłopotliwe, nie zawsze konieczne jest ich usunięcie. Trzeba się ich pozbyć w sytuacji, gdy sprawiają problemy - na przykład w szczęce czy żuchwie nie ma na nie dość miejsca i nie mogą wyjść do końca. Proces ten zostaje zatrzymany, bądź też zaczyna się proces przesuwania innych zębów. Żeby to powstrzymać, ósemki należy usunąć. Zęby te mogą się też szybciej psuć z uwagi na fakt, iż są ulokowane bardzo głęboko. Trudno tam dotrzeć szczoteczką, a czyszczenie może nie być dość dokładne. Wówczas szybko może pojawić się próchnica i to dość znaczna. O konieczności usunięcia ósemek zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę dobro pacjenta. 

Ósemki - jak wygląda ich usuwanie?

Zabieg chirurgicznego usunięcia zębów mądrości - ponieważ zwykle pozbywamy się ich właśnie w taki sposób - nie jest wcale taki straszny. Narosło wokół niego wiele mitów, ponieważ rzeczywiście w niektórych sytuacjach ósemki są źle ustawione, na przykład splecione korzeniem z poprzednim zębem. Nie jest to jednakże norma. O sposobie usuwania ósemek decyduje ich stan oraz umiejscowienie. Czasami leczenie chirurgiczne nie jest wcale potrzebne, a zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Po oczyszczeniu zębodołu zakłada się szwy oraz opatrunek. Zabieg można wykonać prywatnie lub na NFZ, przy czym jeśli konieczne jest w danym przypadku zgłoszenie się do chirurga szczękowego, na zabieg z NFZ trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Wszystko odbywa się jednak zawsze w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym, dlatego zabieg nie jest bolesny. Ból pojawia się, owszem, już po usunięciu zęba, jednak nie jest większy niż w każdym innym przypadku, choć oczywiście na natężenie późniejszego dyskomfortu ma wpływ również stopień trudności danego zabiegu. Jeśli była to operacja szczególnie trudna i skomplikowana, dyskomfort może być nieco większy. Zawsze więc należy się stosować do wytycznych podanych przez lekarza na czas po zabiegu. 

Usuwanie ósemek - co po zabiegu?

Po zabiegu usunięcia ósemek należy dać sobie trochę czasu na wytchnienie, dojście do siebie. Często otrzymuje się wówczas L4 na kilka dni, by móc w spokoju odpocząć. To konieczne zwłaszcza jeśli ktoś wykonuje ciężką pracę fizyczną - po zabiegu nie można się przesadnie forsować. Lekarz albo przepisuje antybiotyk, albo też zleca wykonywanie zimnych okładów na policzek. Sam zabieg nie jest jednak szczególnie skomplikowany i na pewno lepiej się mu poddać, niż walczyć później z konsekwencjami braku leczenia. 

Zobacz również

  • Dlaczego warto jeść nasiona konopi?

    Jeszcze w latach 60 XX wieku konopie siewne były popularne i masowo uprawiane również w Polsce, a obecnie mamy renesans zainteresowania nimi z...

  • CBD – czym jest i jak działa?

    Jeszcze nie tak dawno, na naszych oczach, w sejmie polskim toczyła się prawdziwa batalia, która dotyczyła medycznej marihuany. Wiele osób było...

  • Hydrolat wody różanej

    Hydrolat różany to substancja, która na przestrzeni lat zyskała uznanie wśród wielu mieszkańców Polski. Do cech, które decydują o...

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé