|   | 

Olejki eteryczne

Aromaterapia - nauka o właściwościach i stosowaniu olejków eterycznych, to jedna z najstarszych gałęzi lecznictwa. Od prehistorii wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie i przetrwała do dziś. Dzięki udowodnieniu właściwości olejków przez badania naukowe - na przykład działania antyseptycznego niektórych z nich - cieszy się dużym uznaniem. 
Olejki eteryczne dobrane do dolegliwości mogą stanowić wyraźną pomoc w jej leczeniu. Wskazania do ich stosowania są szerokie i obejmują między innymi stany bólowe, schorzenia dermatologiczne lub problemy emocjonalne.

Olejki eteryczne - pozyskiwanie

Olejki eteryczne zawarte są w tkankach wielu gatunków roślin. Ich ekstrakcja odbywa się najczęściej na drodze destylacji parą wodną, poprzez wyciskanie lub za pomocą rozpuszczalników. 
Gotowe olejki charakteryzuje zróżnicowany skład chemiczny. Najczęściej spotykanymi w nich substancjami są terpeny, alkohole, fenole, aldehydy i estry.

Mechanizm działania

Zależnie od drogi podania, olejki eteryczne mogą być wchłaniane do krwiobiegu podczas aplikacji na skórę lub przez płuca w czasie wdychania oparów. 
Podczas wdychania olejków podrażnione zostają chemoreceptory w śluzówce nosa, przekazując informację o obecności związków zapachowych do układu limbicznego - części mózgu odpowiedzialnej za emocje. Dlatego aromaterapia wykazuje dużą skuteczność w różnego rodzaju stanach napięcia nerwowego. 

Olejki eteryczne - zastosowanie

Naturalne olejki można stosować na wiele sposobów. Najczęściej spotykanymi są:

 - kosmetyki - mydłach, szamponach i kremach. Współcześnie dużą popularnością cieszy się domowy wyrób mydła, do którego można dodać kompozycję wybranych olejków.

 - aromatyzacja powietrza najczęściej za pomocą kominków zapachowych lub ozdobnego potpourri bezpośrednio skrapianego olejkami. Również niektóre modele nawilżaczy powietrza pozwalają na dodanie do nich olejku.

 - inhalacje, zwane także parówkami, popularne szczególnie w przypadku dolegliwości dróg oddechowych. W wersji klasycznej dodaje się olejek do miski z wrzątkiem, okrywa się głowę i miskę ręcznikiem, a następnie przez kilka minut wdycha opary. Można także w tym celu używać specjalnych inhalatorów.
Wdychanie stężonego olejku prosto z flakonu nie jest zalecane, choć w niektórych przypadkach może zadziałać podobnie jak sole trzeźwiące.

 - sauna aromaterapeutyczna, w której olejek eteryczny dodawany jest do wody wylewanej na rozgrzane kamienie pieca saunowego. Metoda ta działa podobnie do inhalacji i jest szczególnie zalecana przy schorzeniach dróg oddechowych. Wykorzystuje się też w ten sposób olejki o korzystnym wpływie na skórę.

 - dodawanie olejków do ciepłej kąpieli pomaga wnikać składnikom aktywnym przez skórę. Dodatkowo wdychane są wtedy cząsteczki unoszące się z parą wodną. 
Wbrew pozorom, do kąpieli stosuje się również niewielkie ilości olejków - wystarczy kilkanaście kropli. 
Można również wykorzystać olejki do moczenia stóp w wodzie, dodając kilka kropli do tego typu kąpieli.

 - w przypadku bóli reumatycznych lub mięśniowych korzystne jest stosowanie olejków eterycznych w formie gorących kompresów, nasączonych wodą z dodatkiem kilku kropli olejku. Okład z waty, gazy lub ręcznika należy nasączyć możliwie gorącym roztworem, a następnie przyłożyć w bolesnym miejscu i trzymać około dwóch godzin.
Jeżeli jednak chcemy zastosować kompres aromaterapeutyczny na ból głowy lub na nadwyrężone ścięgna lub stawy, powinien on być sporządzony z zimną wodą lub lodem.

 - w problemach z gardłem i infekcjach jamy ustnej zaleca się płukanki z kilku kropli olejku eterycznego dodanego do około pół szklanki wody. Należy pamiętać, by nie połykać roztworu, tylko po płukaniu go w całości wypluć.

 - popularne są także masaże aromaterapeutyczne o relaksującym działaniu, z uwagi na lepsze efekty niż w przypadku samego masażu. W tym celu używa się bezwonnych olejów roślinnych z dodatkiem olejów kosmetycznych, takich jak jojoba czy olej z awokado oraz olejków eterycznych. 
W warunkach domowych do masażu stosować można dowolny olej jadalny bez dodatku konserwantów. Pamiętajmy, by nigdy nie stosować olejku eterycznego na skórę bez jego rozcieńczenia.

Bezpieczeństwo 

Aromaterapia jest bezpieczna pod warunkiem zachowania prostych zasad.
Olejków nie należy nakładać na skórę w postaci nierozcieńczonej ani przyjmować doustnie, jak też przekraczać zalecanej dawki.
Przed użyciem nowego olejku ważne jest wykonanie testu uczuleniowego. Należy też zapoznać się z ulotką lub skonsultować ze specjalistą w przypadku ciąży, epilepsji oraz przewlekłych schorzeń.

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé