|   | 

Hipnoterapia a leczenie depresji

Depresja jest bardzo ciężką chorobą, o której coraz więcej się mówi, jednak wciąż część osób nie traktuje jej poważnie. Nadużywa się wręcz tego słowa, uważając za depresję zwykłe obniżenie nastroju, a część objawów tej choroby nie jest w ogóle z nią łączona. Co więcej, czasami i osoby chorujące na depresję bagatelizują swoją chorobę. Bywa ona błędnie diagnozowana i niewłaściwie leczona - o ile się ją w ogóle leczy. Tymczasem właściwe leczenie depresji jest niezwykle istotne - potrzebna jest oczywiście psychoterapia, czasem wsparcie farmakologiczne, ale także wsparcie ze strony otoczenia. Pomóc może również hipnoterapia, czyli leczenie hipnozą. Jak to działa? W jaki sposób może poprawić stan pacjenta i wesprzeć go w dążeniu do wyzdrowienia?

Hipnoza a leczenie depresji

Hipnoza jest specyficznym stanem psychicznym, charakteryzującym się zwiększoną podatnością na sugestię. Jest to stan, w którym pacjent jest głęboko zrelaksowany i podatny na porady terapeuty. Właśnie dzięki temu hipnoza potrafi odnieść sukces w sytuacjach, gdy tradycyjne leczenie nie byłoby skuteczne. W czasie spotkań z terapeutą pacjent jest wprowadzany w trans hipnotyczny, więc wiele zależy tu od jego podatności na hipnozę i od jego późniejszej współpracy z psychologiem. Warto jednak wiedzieć, że choć mechanizm działania jest jeszcze nie do końca poznany, wiadomo już, że hipnoterapia jest bardzo skuteczna. Może zwiększyć pewność siebie danej osoby, wzmaga jej odwagę i poprawia siłę psychiczną pacjenta. Wszystko dzieje się na zasadzie współpracy, sugestii.

Hipnoterapia - dlaczego pomaga?

Nie do końca wiadomo jak działa trans hipnotyczny, jednak nikt już nie podważa jego zasadności w leczeniu depresji. Więcej - w niektórych krajach hipnoterapia w depresji jest refundowana. Ma to miejsce chociażby we Francji. W Polsce hipnoterapia refundowana nie jest, ale można się na nią zgłosić w gabinecie prywatnym. W trakcie transu terapeuta stara się wzmocnić siły pacjenta, popracować nad jego odbiorem siebie i nad wizją świata. Przede wszystkim stara się wskazać różnice między wyobrażeniami a stanem faktycznym, co pomaga choremu. To sposób na odwrócenie pewnych ciągów myślowych. Depresja jest chorobą, w której - jak wiadomo - dochodzi do zaburzeń pracy pewnych rejonów mózgu. Pacjent musi zatem w trakcie terapii popracować nad samokontrolą, Odpowiednie prowadzenie transu hipnotycznego pomaga poradzić sobie z chorobą. Warto wiedzieć, że duże znaczenie dla samopoczucia ma stężenie serotoniny we krwi. To istotny neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym, potocznie nazywany "hormonem szczęścia". Uwolnienie większej ilości serotoniny poprawia nastrój, a w dodatku powoduje dalsze jej uwalnianie, więc nastrój jeszcze się polepsza. Działa to oczywiście także w drugą stronę - są bowiem i takie neuroprzekaźniki, które wiążą się ze stanem przygnębienia. Hipnoza i wprowadzenie pacjenta w dobry humor pozwala na wzrost stężenia serotoniny we krwi i wywołuje dalszą reakcję łańcuchową. Jego samopoczucie wyraźnie się więc poprawia. Dzięki hipnozie pacjent może szybciej wyjść z depresji i nabrać chęci do życia. 

Rezultaty stosowania hipnoterapii

Hipnoterapia jest dla pacjenta korzystniejsza niż leki psychotropowe. Przede wszystkim dlatego, że jest naturalna - poprawa stanu pacjenta nie wiąże się więc ze stosowaniem środków, których odstawienie może znów pogorszyć stan chorego, lecz jest czymś trwalszym. Dochodzi bowiem do zmiany sposobu myślenia, a jest to bardzo istotne dla całej przyszłości pacjenta. Już kilka sesji hipnozy potrafi znacząco pomóc. U niektórych pacjentów nie trzeba zaś wcale wprowadzać innych metod leczenia prócz niej. 

Dowiedz się więcej o leczeniu depresji hipnozą na https://hejos.pl/

Zobacz również

Optymalny serwis, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Poruszamy tematy zdrowia, urody, jedzenia, podróży i wiele, wiele innych! 

Przekonaj się sam.

Cytat

Keep your vitality. A life without health is like a river without water.

Maxime Lagacé